A miniszter, aki 250 ezer gézmaszkot hozott a bukaresti kormány segítségeként, elmondta, a két kormány az Európai Unióban is összefog annak érdekében, hogy létrejöjjön egy külön pénzügyi alap a hasonló katasztrófák miatt bekövetkező károk felszámolására. Az EU katasztrófavédelmi biztosa is elismerte – tette hozzá –, hogy az uniónak jelenleg nincs hatékony beavatkozási stratégiája a környezeti-ipari katasztrófák kezelésére, és ezt meg kell változtatni.
Borbély László utalt arra: már a katasztrófa napján, október 4-én telefonon egyeztettek Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel és Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkárral, és ennek is köszönhető, hogy nem lettek határon átnyúló következményei a vörösiszapömlésnek. „Ilyenkor derül ki, milyen nagy dolog, hogy egy nyelvet beszélünk”– mondta Borbély László.
A román tárcavezető bejárta a katasztrófa sújtotta Kolontár utcáit, és Illés Zoltánnal megtekintette a faluban épülő hidat. Illés Zoltán elmondta: három nap alatt elkészült a Kolontárt védő 600 méter hosszú gátszakasz, az új 7-8 méter magas védmű tervezése folyamatban van.
Az úgynevezett kettes gát kiépítéséhez Nagy-Britannia is felajánlotta a segítségét, a nyomvonalát magyar geofizikusokkal és az Akadémia szakembereivel közösen jelölik ki. „Minden segítségre szükségünk van, mindenkivel kapcsolatban állunk, és számos ország segítségét elfogadtuk” – mondta az államtitkár.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.