Magyar túsz: a fegyveres kiszabadítás a legutolsó megoldás

A jelenlegi tárgyalások alapján legfeljebb négy héten belül megoldódhat a Szudánban elrabolt Papp István ügye – mondta Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója pénteken, a Magyar Televízió Az Este című műsorában.

MNO
2010. 10. 29. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hajdu János hangsúlyozta: céljuk, hogy elrablói békés, tárgyalásos úton engedjék el Papp Istvánt, de annak lehetőségét sem lehet kizárni, hogy a szudáni erők „legutolsó megoldásként” fegyveres szabadításra kényszerülnek. A magyar kormány mindent megtesz a túsz hazatéréséért, ugyanakkor semmilyen váltságdíj kifizetésére sem hajlandó, bár eddig nem is érkezett ilyen követelés – fűzte hozzá.

A terrorelhárítók vezetője hangsúlyozta, az emberrablás megoldásában segédkező civil szervezetek annak ellenére is veszélybe sodorhatják Papp István életét, hogy szándékuk szerint valóban meg szeretnék menteni a magyar békefenntartót. Kiemelte: a héten egy „meglehetősen kellemetlen beszélgetést” folytattak a szudáni biztonsági hatóságokkal; azt kérték Magyarországtól, döntse el, hogy a korábbi megállapodás alapján „egycsatornás rendszer” segítségével kíván mindent megtenni Papp István életéért, vagy pedig a civil szervezetek „előre ki nem taposott útján” kíván haladni. Hajdu szerint a szudáni katonai erők ellenszenvét az válthatta ki, hogy néhány civil szervezet a szolgálat útját keresztező lépéseket tett.

A Terrorelhárítási Központ munkáját a Külügyminisztérium mellett rengetegen, köztük a szudáni biztonsági szolgálat is segíti, a Magyar Iszlám Közösség és mások – információátadáson túli – egymással párhuzamosan futó, össze nem hangolt cselekedete ezért csak az akció sikerét veszélyezteti – mutatott rá a szakember. Kifejtette: az általa vezetett szervezet célja, hogy a világ bármely pontján bajba került magyar állampolgárnak segítséget tudjon nyújtani. A jelenlegi szudáni emberrablás esetében ez a feladat nem sivatagi kommandós akciót, hanem segítségnyújtást jelent a várhatóan sikeres túsztárgyaláshoz. A szervezet Szudánba utazott munkatársai ezért a Dárfúrban létrehozott krízisközpontban működnek együtt a helyi biztonsági erőkkel – mondta.

Hajdu János szerint Papp István iszlám országban történő elrablása nem utal Magyarország terrorveszélyeztetettségének növekedésére, mint ahogyan azt az afganisztáni magyar katonai szerepvállalás sem növeli. Ezzel egy időben a Budaházy György csoportjához hasonlóan a „saját magunk által kinevelt kis terroristák” helyzete is „létjogosultságát vesztette” – mondta.

Papp Istvánt október 7-én rabolták el a szudáni El-Faser városából. A magyar Terrorelhárítási Központ néhány munkatársa ezt követően indult az afrikai országba, hogy kiszabadítsa az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) dárfúri békefenntartó missziójának egyéni munkavállalóként szolgálatot teljesítő magyar tagját.

A Dabanga nevű dárfúri rádióállomás október 11-én kapcsolatba lépett az elrabolt Papp Istvánnal, aki azt mondta, egy számára ismeretlen helyszínen lévő táborban, mintegy száz egyenruhás jelenlétében őrzik. Az elrabolt férfi az interjú során nyugodtan beszélt, de olykor a könnyeivel küszködött, és azt mondta, tart attól, hogy fogva tartói rátámadnak vagy megölik.

Schmitt Pál államfő október 13-án köszönetet mondott Omar Hassan Ahmad al-Basir szudáni elnöknek Papp István ügyének megoldására tett eddigi erőfeszítéseikért, és egyúttal további segítséget is kért a magyar békefenntartó kiszabadításához.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.