Egészségügyi központot építenének Devecserben

Egy Devecserben felállítandó egészségügyi központ létrehozására tett javaslatot a kormánynak a vörösiszap-katasztrófa miatt a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság pénteki ülésén. A szűrőállomásként és orvosi csoportként dolgozó intézmény tavasztól üzemelne. • Újraindult a vonat Devecser és Kolontár között

MNO
2010. 11. 05. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ékes József, az ajkai térség fideszes országgyűlési képviselője a testületi ülést követően az MTI tudósítójának azt mondta: azért javasolták a központ létrehozását, hogy pontos állapotfelmérés készüljön a vörösiszappal érintett településeken élő emberek egészségügyi állapotáról, és megnyugtató válaszokat kapjanak azokra a „kósza hírekre”, amelyek mérgezett talajról, levegőről és rákos megbetegedésekről szólnak.

A honatya, aki a kármentő bizottság tagja is, kijelentette: a szálló por koncentrátuma a térségben nem haladja meg az egészségügyi határértéket, az ivóvíz nem szennyezett, és mindent megtesznek azért, hogy a térség újra élhető legyen.

Neves orvosok lakossági fórumon adnak majd tájékoztatást, de a felmerülő esetleges problémák megoldására helyben kell választ adni – mondta, hozzátéve: ezért javasolják a kormánynak, hogy jövő április végéig hozza létre ezt az egészségügyi központot.

Lasztovicza Jenő, a védelmi bizottság és a megyegyűlés elnöke az ülés után újságíróknak azt mondta: a létrehozandó központban szűréseket, konkrét orvosi ellátásokat végeznének, és pszichológusok is segítséget adnának. A fideszes országgyűlési képviselő, aki a kármentő bizottság elnöke is, közölte: a központ feladata lenne, hogy a térségben, a kiskertekben termelt növényekről megállapítsa, emberi fogyasztásra alkalmasak-e.

Megjegyezte, az eddigi mérési eredmények szerint nem szívódtak fel nehézfémek a vörösiszappal nem érintett kertekben lévő termékekben, és a környék betakarításra váró kukoricatábláiban sem találtak olyan anyagot, amely takarmányozási célra ne lenne alkalmas.

Lasztovicza Jenő elmondása szerint a nem elöntött termőföldbe, a szántókba sem került olyan mélyen a lúgos szennyező anyag, amely veszélyeztetné a vetést vagy a következő évi betakarítást.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.