Visszamenőleges hatállyal visszaállították a gyes hároméves időtartamát, és annak jegyében, hogy „minden gyerek fontos”, úgy határoztak, ha valaki hat éven aluli gyermeket fogad örökbe, fél évig otthon maradhat vele – jelentette ki. Mint kifejtette, az egyszerre munkát vállaló és gyermeket nevelő nők támogatása érdekében úgy döntöttek, hogy ők 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonulhatnak, és ebbe a gyermekekkel töltött időt is beleszámítják, ami akár 15 évet is jelenthet.
Hozzátette: a munkaviszonyba beleszámít az ápolási díj ideje is, vagyis az, ha valaki súlyos fogyatékkal élő vagy tartósan beteg gyermeket nevel. Az államtitkár hangsúlyozta: ezt a döntést két fogyatékkal élő képviselő és a szocialista Szűcs Erika javaslatára hozták.
Mint hangsúlyozta, annak jegyében, hogy „minden gyermekre szüksége van, minden gyermek fontos”, úgy határoztak, bevezetik az úgynevezett örökbefogadói gyest, azaz ha valaki hat éven aluli gyermeket fogad örökbe, fél évig otthon maradhat vele, de ha három év alatti gyermeket adoptál, akkor ugyanaz a szabályozás érvényes, mint a gyes esetében.
Az államtitkár arról is beszámolt, hogy a gyes mellett ezentúl heti 30 órát dolgozhatnak a nők, ha viszont súlyos fogyatékkal élő vagy tartósan beteg gyermeket nevelnek, nem érvényes ez a korlátozás. Az ikreket nevelők pedig akkor is megkapják a gyest egy gyermek után, ha túllépik az említett 30 órát – fűzte hozzá. Az új szabályozás értelmében a gyesben részesülő nagyszülők is heti 30 órát dolgozhatnak az eddig megszabott 20 óra helyett – jegyezte meg.
Soltész elmondta: a költségvetésben 100 millió forinttal csökkentették az abortusz támogatását, ezt az összeget fogyatékkal élőket támogató szervezeteknek csoportosították át.
Módosulhat a jegybanki törvény
A kormány módosítani kívánja a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényt, a monetáris tanács négy külső tagjáról a parlament gazdasági bizottságának ajánlása alapján a plenáris ülés feles többséggel fog dönteni – jelentette be a kormány szerdai döntését Nagy Anna kormányszóvivő. A kormány tájékoztatta a döntésről az Európai Központi Bankot, amely nem emelt formális kifogást – közölte a kormányszóvivő.
Kérdésre válaszolva Nagy elmondta, hogy Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke meghívottként részt vett a kormányülésen, és elmondta véleményét. A monetáris tanácsnak hét tagja van, az MNB elnöke és a két alelnök, valamint a tanács négy külső tagja, akiket eddig paritásos alapon jelölt az MNB elnöke, illetve a miniszterelnök.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.