A vádirat három nagyobb ügycsoportban rögzíti azt a számos, különböző súlyú bűncselekményt, amely az erzsébetvárosi önkormányzatnál 2003 és 2009 között történt. Van köztük sok száz milliós ingatlanpanama és fiktív tanácsadói szerződésekkel elkövetett több tíz milliós visszaélés csakúgy, mint néhány milliós vagy néhány százezer forintos, hivatali mobiltelefonok ingyenes használatával megvalósított bűncselekmény. Az ingatlanügyletekkel kapcsolatban az ügyészség szerint megállapítható, hogy Gál György, a VII. kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának egykori szabad demokrata elnöke hét önkormányzati ingatlan értékesítése során összesen 600 millió forintos kárt okozott a kerületnek, és további három ingatlan értékesítésével összefüggésben még mintegy 1,7 milliárd forintnyi kár okozását kísérelte meg. A vád szerint 2003–2004-ben az akkori kormánypárti politikus 16 ingatlannal kapcsolatban összesen 366 millió forint vesztegetési pénzt kért és kapott.
Gál ingatlanonként 20-30 milliós vesztegetési pénzért működött közre
A vád szerint a bűncselekmény-sorozat mechanizmusa az volt, hogy Gál ingatlanonként 20-30 millió forintos vesztegetési pénzért közreműködött abban, hogy egy bizonyos vállalkozói körhöz kerüljenek az ingatlanok, amely kör a vétel után nem sokkal offshore cégeken keresztül jóval magasabb árért külföldieknek adta el az ingatlanokat. Gál hamis ingatlan-értékbecslések készíttetésével tévesztette meg az önkormányzat képviselő-testületének többségét a reális, piaci vételárra vonatkozóan. Mindehhez Hunvald György nyújtott támogatást. Az önkormányzati ingatlanok ügyében Gált bűnszervezetben elkövetett vesztegetéssel és csalással, Hunvaldot pedig bűnszervezetben elkövetett csalással vádolja az ügyészség. A bűncselekmények második csoportja fiktív tanácsadói szerződésekhez kötődik. A vád szerint az önkormányzatnak a 2006–2008 között megkötött szerződésekkel összesen 32 millió forintos kárt okoztak Hunvald és társai.
Szabó Zoltán is képbe került
Az ügyészség e bűncselekményi körbe sorolja Szabó Zoltán volt MSZP-s országgyűlési képviselő sokmilliós, illetve Gál barátnője és felesége pár százezer forintos hivatali telefonhasználatát is, mellyel kapcsolatban Hunvaldot is megvádolták hűtlen kezeléssel és hivatali vesztegetéssel, Gált pedig hűtlen kezeléssel. A harmadik bűncselekményi körbe az ügyészség által hivatali visszaélésnek minősített önkormányzatilakás-kiutalások tartoznak, amelyek miatt Hunvaldot és Gált is megvádolták. A kedvezményes áron megvehető önkormányzati bérlakásokból jutott Gál sógornőjének, illetve barátnője testvérének csakúgy, mint Kardos Péter barátjának. A Hunvald-ügyben szintén megvádolt Kardos Péter a vádbeli cselekmények idején az önkormányzat pénzügyi bizottságának volt az elnöke.
Mindezek mellett az ügyészség még több más ügyben is vádat emelt, például Szabó Zoltán volt MSZP-s országgyűlési képviselő ellen, mert többször „arra hívta fel” – egyszer a kerületi jegyző segítségével – az erzsébetvárosi közterület-felügyelet igazgatóját, hogy vetesse le szabálytalanul parkoló autójáról a kerékbilincset. A vádlottak közül Hunvald György a sajtóban többször is határozottan visszautasította a vádakat, ártatlanságát hangoztatta, és bírálta az ellene folyó eljárást, emiatt a strasbourgi emberi jogi bírósághoz is fordult. Ugyanakkor az ügyészség korábbi tájékoztatása szerint egyes bűncselekmények elkövetését részben elismerte a volt szocialista politikus.
Két éve van előzetesben Hunvald
A 25 vádlott közül Hunvaldot több mint két éve, Gált csaknem két és fél éve tartja előzetes letartóztatásban a bíróság szökés, elrejtőzés veszélyére hivatkozva. Gál esetében százmilliós óvadékért szüntették volna meg a fogva tartást. A csütörtöki tárgyalás feltehetőleg a több mint százoldalas vádirat ismertetésével kezdődik, azután hallgathatják meg a vádlottakat.
A Hunvald-ügy egyik nagy sajtónyilvánosságot kapott epizódja volt Kivágóné esete. Ugyanis 2009-ben egy ideig nem volt költségvetése a fővárosnak, miután a szocialista–szabad demokrata koalíció egyfős többsége Hunvald letartóztatásával elolvadt. Amikor a szocialisták Hunvald utódját keresték a fővárosi képviselő-testületben, azt a Kivágó Iván Györgynét delegálták a fővárosi szocialista frakcióba, aki pártállami, titkosszolgálati múltjával még a koalíciós partner szabad demokraták felháborodását is kiváltotta. Így történhetett, hogy Kivágóné, aki a 70-es években hálózati személy, a 80-as években pedig a III/II-es kémelhárító csoportfőnökség dolgozója volt, és 1991 őszéig a nemzetbiztonságot erősítette, majd évtizedekig szocialista önkormányzati képviselő, illetve alpolgármester volt, a fővárosi költségvetés elfogadása után nyomban lemondott rövid életű képviselői mandátumáról.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.