Az államtitkár hangoztatta: „erős Európai Unióban gondolkodunk”, amelynek erős lehet a közös politikája. „Minden politika, amivel foglalkoztunk, ezt célozta” – tette hozzá. Az államtitkár emlékeztetett: sikerült például „tető alá hozni” egy olyan megállapodást a 27 tagállam között, amely arról szól, hogy nem engedjük az államokat eladósodni. „Nem engedjük, hogy olyan költségvetési hiányok halmozódjanak fel bárhol is, amelyek nemcsak az adott állam polgárait sújtják, de a többi országra is hatással vannak” – hangsúlyozta.
Az államtitkár kiemelte, hogy az uniós pénzforrások felhasználásának mintaszerű példája Balatonfüred. A balatoni város vonzerejét mutatja, hogy több magas szintű uniós rendezvényt is tartanak – tette hozzá. Ezek között említette, hogy a jövő héten Füreden tartják az uniós távközlési miniszterek kétnapos konferenciáját, ott rendezik májusban a nagykövetek találkozóját is, valamint júniusban a tagországok természetvédelemmel foglalkozó igazgatóinak megbeszélését.
Győri Enikő szerint az unió „egységes belső piacát meg kell erősíteni”, s olyan területekre is ki kell terjeszteni, amelyeken eddig nem működött. Így például minél jobban összhangba kell hozni a távközlési kérdéseket, illetve hogy elinduljunk a digitális Európa irányába. Úgy fogalmazott: büszke arra, hogy megállapodást sikerült kötni a 2014-re egységesülő energiapiacról, s az európai infrastruktúra-fejlesztésről 2015-ig tartóan.
Sok mindent lehet annak érdekében tenni, hogy a határokon átnyúló forgalom vagy kereskedelem is akadálymentesebb legyen – jelentette ki. Emlékeztetett arra, hogy az unió 2020-ig érvényes stratégiája is arról szól, hogy energiamegtakarítással, több zöldberuházással, a szegények felkarolását segítő programokkal „hogyan tudunk az EU-ban nagyobb gazdasági sebességre kapcsolni”. Úgy vélte, egyrészt feszesebben kell gazdálkodni, másrészt munkahelyeket szükséges teremteni, a kettő „csak együtt ér valamit”. Eddig ebben komoly előrelépéseket értünk el – mondta.
Győri Enikő szerint Balatonfüred az ésszerű és felelős gazdálkodásnak az egyik legjobb példája – az uniós pénzek mellé mindig tudtak saját forrást is biztosítani –, a városfejlesztés eredményei „kézzel foghatók”. Az államtitkár szerint az uniós minisztereknek látniuk kell ezt a várost, Balatonfüred pedig gazdag kulturális programokat is kínál az oda látogató politikusoknak, diplomatáknak.
A külügyi államtitkár a magyar EU-elnökség további feladataival kapcsolatosan beszámolt arról, hogy hátravan még Horvátország csatlakozási tárgyalásainak lezárása, mindent elkövetnek annak érdekében is, hogy szülessen egy olyan uniós roma keretstratégia, amelyet még a tagállamoknak el kell fogadniuk. Győri Enikő bízik abban, hogy lesz Duna-stratégia is.
Bóka István (Fidesz–KDNP), Balatonfüred polgármestere az MTI-nek a város nagy fejlesztéseiről számolt be. Elmondta: 2005 óta a Balaton ékköve program keretében – három ütemben – teljesen megújult a tóparti úgynevezett reformkori városrész; patinás épületek sorát újították fel, utak, utcák kaptak díszburkolatot, új parkok létesültek (a történelmi parkok megújultak), s mindehhez 2,1 milliárd forintos uniós támogatást kapott a város, az önkormányzat pedig 800 milliót tett hozzá. A polgármester szerint az uniós támogatások révén beindult fejlesztések több mint 10 milliárd forint értékű magánberuházást is beindítottak Füreden.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.