A hollóházi manufaktúra helyzetét előbb meg kell oldani

A sporttörvényről, az állami vagyonról és a képviselők javadalmazásáról szóló törvények módosításának részletes vitájával folytatódott kedden a parlament ülése.• A pártok inkább a vegyes rendszer mellett voksolnak

MNO
2011. 05. 10. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sporttörvény részletes vitájában Ipkovich György (MSZP) azt mondta, hogy a jogszabályba számos olyan garanciát akarnak beépíteni, amelyek arra szolgálnak, hogy az érdemtelen sportolók ne jussanak pénzhez. Ezek közül viszont visszavonatná azt a bekezdést, amely szerint fel kell függeszteni az életjáradék folyósítását, ha egy sportoló ellen alapos gyanú merül fel valamilyen ügyben. A politikus hangsúlyozta, hogy ebben az esetben a törvény ugyanis nem alkalmazná az ártatlanság vélelmét.

A Fidesz a MOB-ra bízná a finanszírozást

Az előterjesztőként felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz) azt mondta, hogy mindenki, aki részt vesz a sportmunkában, rákényszerül, hogy „nem törvénykövető, de valamilyen módon” biztosítsa a szükséges forrásokat. Hangsúlyozta, hogy ezek többnyire nem szabályos eljárásokkal történnek. Emiatt kérte, hogy a sportirányítás valamennyi részét, így a finanszírozások elosztását is bízzák a Magyar Olimpiai Bizottságra (MOB). Ezért javasolta, hogy az eredeti előterjesztést fogadják el. A részletes vitát Balczó Zoltán levezető elnök lezárta.

Állami részesedést szeretne a hollóházi porcelángyárban a Jobbik

Az állami vagyonról szóló törvény módosításának részletes vitájában Nyikos László (Jobbik) emlékeztetett rá, hogy frakciójuk támogatja azt az indítványt, amelyik alapján a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben az állam tartós tulajdoni hányada legalább 25 százalék plusz egy szavazat. A képviselő javasolta, hogy ugyanezt alkalmazzák a Hollóházi Porcelán Manufaktúra Zrt. esetében is. Fónagy János államtitkár azt felelte, hogy amikor találkoztak a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.-re vonatkozó indítvánnyal, azt értelemszerűen támogatták. Hollóházával kapcsolatban annyival nevezte másnak a helyzetet, hogy az a cég körülbelül egy évtizede megoldatlan vállalatvezetési, gazdálkodási, strukturális és pénzügyi nehézségekkel küzd. Ezért kérte, hogy a két ügyet válasszák ketté, mert a hollóházi manufaktúra helyzetét előbb meg kell oldani.

A felszámolási törvényt is korszerűsítené az MSZP

Józsa István (MSZP) fontosnak nevezte, hogy a törvényjavaslat egészüljön ki Hollóházával is. Hangsúlyozta, hogy a magyar felszámolási törvény korszerűsítésre és megújulásra vár. Éppen ezért szerinte egy olyan felszámolásra kellene áttérni, amelyik a továbbműködtetést helyezi előtérbe.

Horváth Zsolt (Fidesz) azt mondta, azért kell az állami vagyonról szóló törvényt megváltoztatni, hogy Herenden helyreállhasson az eredeti állapot. A képviselő közölte, hogy támogatja Nyikos módosító indítványát, de eközben egyetért a kormánnyal, amelyik viszont ellenzi azt. Ezt a kettősséget azzal magyarázta, hogy ha az állami vagyonról szóló törvényt a kormányzati oldal felülvizsgálja, akkor lenne lehetőség arra, hogy az ország szempontjából jelentős és meghatározó társaságok vagyonrészei állami tulajdonba kerüljenek. Hozzátette, hogy adott esetben ez vonatkozhatna Hollóházára is, de egyetért azzal a kormányzati kijelentéssel, hogy erre csak rendezett körülmények között kerülhet sor.

Ékes József (Fidesz) azt mondta, hogy most van meg annak a lehetősége, hogy a 25 százalék plusz egy szavazattal az állam valóban vegyen részt a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben. Hollóháza kapcsán viszont azt javasolta, hogy amikor a hungarikumok kérdése a parlament elé kerül, akkor vizsgálják meg a tartós állami tulajdonok körét is. Latorcai János levezető elnök ezt követően a részletes vitát lezárta.

A miniszteri biztosokra is alkalmazná az új jogszabályokat a Fidesz

Az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló javaslat részletes vitájában Ágh Péter (Fidesz) azt mondta, támogatják azt a javaslatot, amely szerint a módosítás életbelépésekor már kinevezett miniszteri biztos képviselőkre is alkalmazni kell az új jogszabályokat. Hangsúlyozta, hogy a módosítás egy joghézag orvoslásáról szól. Latorcai ezt követően a részletes vitát lezárta.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.