Állami pénzből, jogcím nélkül utaltak át 365 millió forintot

A Nemzeti Ménesbirtok állami pénzből jogcím nélkül utalt át 2008 májusában 365 millió forintot a felszámolás alatt álló Bábolna Zrt.-nek, mellyel nem állt jogviszonyban – mondta Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos kedden Tatabányán, ahol a bíróság tanúként hallgatta meg egy perben. Az eljárás hűtlen kezelés miatt indult a Nemzeti Ménesbirtok ügyvezetője mint tettes és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezetője mint felbujtó ellen. • Tátrai Miklósra vallott a ménesbirtok volt ügyvezetője + Videó + Képriport• Budai tanúskodik Tátraiék ügyében

MNO
2011. 05. 17. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus Fülöp Zsolt bíró kérdéseire elmondta, hogy a ménesbirtok a mezőgazdasági műveléssel összefüggő, pontosan meghatározott célokra kapott 800 millió forintot a vagyonkezelőtől. Ebből az összegből 365 milliót egy megállapodásban földalap-támogatás elmaradására, elmaradt haszonra és más indokokra hivatkozva kártérítésként utaltak át a Bábolna Zrt.-nek, mellyel egyébként jogviszonyban sem álltak.

A vádirat szerint a pénz átutalására a vagyonkezelő vezetője, Tátrai Miklós szóban, telefonon utasította Mezei Lászlót. A ménesbirtok vezetője azzal védekezett, hogy értelmezése szerint a szerződésre azért volt szükség, mert a vagyonkezelő a Bábolna Zrt.-től felszámolás miatt elvette 14 ezer hektár földhasználati jogát és kényszerhasznosítóként a ménesbirtokra ruházta. Az összeg a földeken addig elvégzett munkák, a „mezei leltár” kiegyenlítését szolgálta.

Az átutalt 365 millió forint további sorsáról elsőként Bánáti János, Tátrai Miklós védője kérdezte Budai Gyulát, tekintettel arra, hogy korábban a politikus sajtótájékoztatón ismertette, hogy feltételezése szerint a pénz egy része Tátraihoz köthető bankszámlára került. Fülöp Zsolt bíró megtiltotta Budainak, hogy a kérdésre válaszoljon, majd közölte, hogy a tiltást nem köteles megindokolni. Az ezt követő szóváltásban a politikus kijelentette, hogy valóban beszélt erről a nyilvánosság előtt, de az is tény, hogy az utalásra a ménesbirtoknak nem volt jogcíme.

Tátrai Miklós elmondta, hogy a ménesbirtok gazdálkodási szabálytalanságai miatt ő indított vizsgálatot, mely Mezei László munkaviszonyának megszüntetésével zárult. Budai Gyula és Medgyasszay László, volt kereszténydemokrata képviselő két nap múlva tettek feljelentést hűtlen kezelés miatt. Tátrai rámutatott arra is, hogy pénzt a Bábolna Zrt. felszámolója a szállítók kifizetésére és a dolgozók végkielégítésére használta fel, majd ő is megkérdezte Budait, hogy tud-e az összeg további sorsáról, és fenntartja-e feljelentésének alapját, hogy az államot kár érte. Az elszámoltatási kormánybiztos megismételte, hogy az utalásra a ménesbirtoknak nem volt jogcíme. A bíróság az eljárást Medgyasszay László tanúkénti meghallgatásával folytatta, és a következő tárgyalási napot június 21-re tűzte ki.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.