Nagy Anna sajtótájékoztatóján ugyanakkor hangsúlyozta: azokra a rokkantnyugdíjasokra, akik nem, vagy csak segítséggel képesek magukat ellátni, nem vonatkozna a felülvizsgálat. Emlékeztetett, jelenleg Magyarországon 724 ezer rokkantnyugdíjas van, ami nemzetközi összehasonlításban is nagyon magas szám. Példaként említette, hogy olyan környező országokban sincs annyi rokkantnyugdíjas, mint Magyarországon, ahol még háború is volt az elmúlt években. Kitért továbbá arra, hogy míg az Európai Unióban ötven százalék a csökkent munkaképességűek foglalkoztatási aránya, addig Magyarországon ez kevesebb mint a fele. „Azoknak, akik rokkantnyugdíjasként élnek, a nagy részüknek ugyancsak sokkal jobb lenne, (…) ha lenne munkalehetőségük” – mondta a kormányszóvivő.
Nagy Anna a tájékoztatón szólt a rendvédelmi dolgozók szolgálati nyugdíjáról is, amelyet keddi ülésén áttekintett a kabinet. A belügyminiszter a tanácskozáson arról tájékoztatta a kormányt – folytatta –, hogy a tárgyalásokhoz még a folyamat elején javaslatokat kért a szakszervezetektől; az egyeztetések jelenleg is folynak, ám a kormány elé a Belügyminisztérium (BM) még nem terjesztett indítványt, javaslat ugyanis a szakszervezetektől még nem érkezett, „a javaslatok helyett kezdődtek el a tüntetések”. A kabinet többször is egyértelműen kinyilvánította, hogy szeretne a tárgyalóasztal mellett javaslatokat hallani a szakszervezetektől – tette hozzá Nagy.
Az adatok szerint – ismertette a szóvivő a BM tájékoztatása alapján – több mint 28 ezer 57 év alatti nyugdíjas rendvédelmi dolgozó van, az ő átlagos nyugdíjuk körülbelül 180 ezer forint. 57 és 62 év között több mint 14 ezer rendvédelmi dolgozó van nyugdíjban, az ő átlagos nyugdíjuk körülbelül 170 ezer forint.
Tovább mérséklődnek a betegterhek
A kormány javaslata szerint az új gyógyszertámogatási rendszerben a gyógyszergyártók társadalmi felelősségvállalása és az állam szerepe nagyobb lesz, a betegterhek viszont tovább mérséklődhetnek – jelentette be Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár. Az államtitkár elmondta: a javaslatot benyújtják az Országgyűlésnek, és amennyiben megszavazzák, már júliustól életbe léphetnek az új szabályok, mellyel többek között a jelenlegi 12-ről 20 százalékra emelkednek a gyártói befizetések, ezenfelül súlyos szabálytalanság esetén a gyártókra kiszabható bírság is húszszorosára nőne. Szócska javaslatukból kiemelte azt is, a gyógyszertámogatásban bevezetnék azt az új gyakorlatot is, amely szerint egyes nagy értékű gyógyszerek támogatását a terápia hatékonyságához kötnék.
Ilyen, a betegterhek mérséklését célzó javaslatok közül kiemelte még azt is, hogy a már szabadalmi védettségüket vesztett gyógyszereket kedvezőbb áron elérhetővé teszik. Ennek kapcsán bevezetnék az úgynevezett preferált referencia ársáv fogalmát. Ebbe a kategóriába tartoznának azok a kedvező árú, azonos terápiás eredményű készítmények, amelyeket a biztosító a gyógyszerfelírások egy csoportjánál vagy közgyógyellátás során ajánl.
Szócska Miklós szerint ezzel biztosítanák azt, hogy minden gyógyszercsoport esetében, így a koleszterinszint csökkentők között is legyenek kedvezőbb áron kapható készítmények. Az államtitkár hozzátette, hogy a lakosság számára már készül a kedvezőbb gyógyszerek eléréséről szóló tájékoztató.
„A szakmai alapokon nyugvó és a beteg pénztárcáját kímélő gyógyszerválasztás elősegítése a cél” – fogalmazott Szócska Miklós. Így a javaslatnak a gyógyszerkasszát közvetlenül érintő intézkedések mellett a nem kívánatos gyógyszer-kereskedelmi befolyásolás visszaszorítása is célja. Ehhez kapcsolódóan kiemelte, hogy a kiszabható bírság maximumának 25-ről 500 millió forintra való emelése mellett megszűnik az a gyakorlat is, hogy „egzotikus helyeken konferencia álnéven üdültetés zajlik”. Hozzátette: a jövőben minden szakmai rendezvényt előre be kell majd jelenteni, szakmai indokoltságát pedig a Gyógyszerészeti, Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) és az Országos Gyógyszerészeti Intézet ellenőrzi majd.
Tovább alakítják a gyógyszertámogatást
Ugyancsak az ellenőrzést segíti, hogy a hatóság honlapján nyilvános lesz az orvos-látogatók, illetve az ettől a tevékenységtől eltiltottak listája. A javaslat szerint a gyógyszergyártók orvos-látogatók után fizetendő díját megdupláznák, évi ötmillió forint helyett, tízmillió forintra emelnék.
Szócska Miklós arra is kitért, hogy a keddi kormányülésen azt is eldöntötték: még az idén életbe lépő módosításokhoz kapcsolódóan, a 2012-es és 2013-as évekre vonatkozóan is a gyógyszertámogatási rendszer további átalakítása szükséges. A jövő évre kidolgozandó javaslat legfőbb célja, hogy megalapozza a térben és időben folyamatos – a nagyvárosok mellett a vidéki ellátás szempontjainak figyelembevételével történő – gyógyszerellátást – tette hozzá Szócska Miklós.
Az államtitkár kérdésre reagálva elmondta: a keddi kormányülésen nem tárgyalták azt a javaslatot, amely szerint valamilyen módon a beteget terhelnék annak költségei, ha nem követi az orvos utasításait. Szócska Miklós egy másik kérdésre válaszolva cáfolta azt a sajtóértesülést, mely szerint ő és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a napokban több nagy multinacionális gyógyszercég európai vezetőjével tárgyalt a Széll Kálmán-terv gyógyszerkasszát érintő intézkedéseiről.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.