Demokrata Párt: hol köt ki Gyurcsány lövése?

Az új párt megalapítása és annak gyurcsányi indoklása sokkal élesebb, nyíltabb üzenet az MSZP irányába, mint az eddigiek – fejtette ki az MNO kérdésére Szánthó Miklós politikai elemző. Kiszelly Zoltán szerint egyelőre nem várható szakadás a bukott kormánypártban, mivel mindegyik ellenérdekelt fél a „szegfűt” kívánja megszerezni.

Kovács András
2011. 05. 11. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alaposan felkavarta az állóvizet Gyurcsány Ferenc, az MSZP bukott miniszterelnökének két héttel ezelőtt indított pártszavazási kezdeményezése. Gyurcsány hat kérdést kíván szavazásra bocsátani, amelyek közül a legnagyobb politika súlya a pártelnök közvetlen megválasztásának van. A kezdeményezést követően Gyurcsány arról is beszélt, hogy új politikai mozgalmat alapíthat, ha kudarcot vall az MSZP tavalyi választási vereségét követően a párt átalakítására tett „utolsó erőfeszítés”. Ennek kapcsán Szanyi Tibor, a párt „fenegyereke” úgy nyilatkozott, hogy korábban Szűrös Mátyás, Csintalan Sándor vagy Szili Katalin kilépése sem rendítette meg a szocialista pártot. Elemzők ennek kapcsán úgy nyilatkoztak az MNO-nak, hogy az akció hátterében már a 2012-es kongresszusra való felkészülés és az erőviszonyok kitapogatása áll.

Mint arról lapunk szerdai számában beszámolt: a bejegyzés alatt álló Demokrata Párt lehet az a formáció, amelyben Gyurcsány Ferenc vezető tisztséget tölthet be. A birtokunkba került közgyűlési határozat szerint a Demokrata Párt akkor egyesülne az MSZP-vel, ha utóbbi lecseréli nevét. Ellenkező esetben a Demokrata Párt a szocialistákból kiváló tagságot fogadná.

Minden eddiginél élesebb üzenet

A Demokrata Párt megalapítása és annak gyurcsányi indoklása sokkal élesebb, nyíltabb üzenet az MSZP irányába, mint az eddigiek – mondta Szánthó Mikós politikai elemző. A „vagy én, vagy ők” – tehát vagy Gyurcsány, vagy a jelenlegi pártvezetés – közötti választás felkínálása sokkal egyértelműbb jelzés az eddigi, az MSZP megújítására vagy a „rendszer megváltoztatására” tett utalásoknál – tette hozzá.

Szánthó szerint a teljesen új, különálló párt létrehozása egyúttal egyféle „biztonsági tartalék”, „menekülési útvonal” is Gyurcsány számára arra az esetre, ha korábban kezdeményezett pártszavazási kísérlete nem járna sikerrel – amire komoly esély van. A pártszavazási folyamat ugyanis egyáltalán nem egyszerű folyamat: kiírásához először is szükséges a teljes párttagság egytizedének támogatása, majd a kiírás után a szavazás érvényességhez az, hogy a tagok legalább egynegyede ugyanabba az irányba voksoljon – mutatott rá a politikai elemző.

Az egyharmad blokkolhat

Szánthó szerint azonban a volt miniszterelnök teljes sikeréhez ez sem elég, hiszen egyes kérdések – például a pártvezetők közvetlen választása – ügyében szükség lenne az MSZP alapszabályának a módosítására is, amihez kétharmados kongresszusi többség kell. Tehát pártbeli ellenfelei egy „blokkoló egyharmaddal” keresztülhúzhatják Gyurcsány ez irányú terveit a 2012-es kongresszuson – tette hozzá. Az elemző emlékeztet, hogy az alapszabály alapján az nem dönthető el egyértelműen, hogy egy másik párttal való egyesüléshez, névváltoztatáshoz szükséges-e az alapszabály módosítása, vagy elég-e az egyszerű kongresszusi többség. A Demokrata Párttal történő fuzionálás esetén azonban még utóbbi esetben is meg kellene nyerni a kongresszusi szavazatok több mint felét és újra elindítani egy megerősítő pártszavazást – vélte Szánthó.

A politikai elemző szerint maga a pártszavazás arra „természetesen kiváló eszköz az exkormányfő kezében, hogy felmérje potenciális támogatóinak nagyságát, akikre azután támaszkodhatna az új párt megszervezése során”. „Az ugyanis bizonyosnak tűnik, hogy Gyurcsány a pártszavazással nyílt kenyértörésre viszi a dolgot, feltételezhető veresége esetén azonban nehezen lenne magyarázható úgy az MSZP vezetőinek, mint Gyurcsány részéről, miért is működnek még együtt” – zárta szavait.

Gyurcsány nem házon belül intézné a dolgokat

Ahhoz tudnám hasonlítani a mostani helyzetet a szocialista párton belül, amikor egy hadihajó az ellenség elé lő a csata kezdetén – mondta el lapunknak Kiszelly Zoltán politológus. Véleménye szerint versenyfutás zajlik az idővel Gyurcsány és a párt „öregjei” között, amelyben jelenleg a bukott miniszterelnök javaslataival beelőzte az utóbbiakat. A politológus szerint az összecsapás egyik színtere volt Hiller István javaslata, amelyben a platformok vezetőire bízta volna a pártszavazást, azonban azokat a párt régebbi emberei vezetik. Gyurcsány ennek üzent hadat azáltal, hogy a széles párttagság véleményét szeretné kikérni, és hogy ne házon belül intézzék el a dolgokat – tette hozzá.

Mesterházyék kivárnak

Kiszelly szerint a pártszavazásról szóló lépés hasonló az 1989-es népszavazáshoz, ahol a négy kérdés közül a köztársasági elnök megválasztásának módja volt a legfontosabb, míg most az összes kérdés közül a párttagság direkt pártelnök-választása kapcsán van a legnagyobb tét. „Egyelőre nem lesz kenyértörés a két oldal között, mivel Mesterházyék a kivárásra játszanak, és abban bíznak, hogy az idő múlásával jelentősen megerősödik majd az MSZP.” A jelenlegi MSZP-elnök a partvonalon kívülre akarja helyezni az egykori miniszterelnököt, és a mostani aláírásgyűjtés során látni szeretné, hogy valójában mekkora támogatottsággal rendelkezik – fogalmazott Kiszelly. „A szegfűért zajlik a csata, és szakadás csak akkor várható, ha valamelyik oldal súlyos vereséget szenved ebben a küzdelemben.” A politológus úgy látja, hogy a választási rendszer kialakítása nem befolyásolhatja a belső küzdelmet, de az biztos, hogy egyfordulós voksolás esetén nem érdeke senkinek a szakadás.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.