Közös erővel a bliccelők ellen – hirdette meg januárban három hónapos kampányát a BKV. A Fővárosi Közterület-felügyelettel közös akció keretében a Rákóczi úton közlekedő buszjáratokon, továbbá a 4-es és 6-os villamosok teljes vonalán számíthattak az utasok kiemelt kontrollra.
Kiterjesztenék az ellenőrzést
A Fővárosi Közterület-felügyelet tapasztalatai alapján elmondható, hogy az akció alatt fokozatosan javult a közlekedési fegyelem, egyre kevesebb bliccelő és az igazoltatást megtagadó személy fordult meg a járatokon. A BKV-ellenőrök mellett dolgozó felügyelők az általános, szokásos képzésen kívül kiegészítő felkészítést kaptak a jegyekkel, bérletekkel és azok hamisításával kapcsolatban – közölte az MNO-val a Fővárosi Közterület-felügyelet sajtóosztálya. Mindkét cég szerint a próbaidőszakban egyértelműen eredményes volt a közös fellépés. A BKV a Budapesti Közlekedési Központtal közösen tervezi a felügyelői létszám bővítését, hogy minél több járművön végezhessenek ellenőrzést a – gyakorlatban bevált – közterület-felügyelővel megerősített jegyellenőri csoportok. A meghosszabbítás, illetve az együttműködés kiterjesztése más járművekre azonban még nyitott kérdés. A tárgyalások folyamatban vannak, felmerült nagyobb létszámú felügyelő bevonása is, de végleges döntés ezzel kapcsolatban még nincs.
Bűnözőkkel, zsebtolvajokkal nem találkoztak a közterület-felügyelők a járműveken, viszont a többi utas számára kellemetlen, kulturálatlan külsejű és viselkedésű emberekkel szemben naponta körülbelül 25-30 alkalommal intézkedtek, ami leszállításban nyilvánult meg. Az utasok biztonságérzetét feltétlenül növeli a hatósági jelenlét, ami érthető, hiszen a felügyelők egyenruhában teljesítenek szolgálatot, aminek visszatartó ereje vitathatatlan. Az eredményességre vonatkozóan pontos adatokat nem osztott meg lapunkkal a BKV.
A tavalyi év nyara óta 72 budapesti aluljáróban él a dohányzási tilalom. 2011 februárjától a BKV-megállókban sem élhet káros szenvedélyének az utazóközönség. A Fővárosi Közgyűlés rendeletének értelmében a tilalom megszegőit 50 ezer forintig bírságolhatják meg.
72 ezer forintot dohányoztak el
Szabálysértés esetén a helyszínen a felügyelő mérlegelhet, de a cél a dohányzás megelőzése – tájékoztatta lapunkat a Fővárosi Közterület-felügyelet. Általánosságban elmondható, hogy a márciusig tartó türelmi időszak lejárta után sem jellemző a büntetés. Eddig hatszor szabtak ki helyszíni bírságot a közterület-felügyelet munkatársai a BKV-megállókban dohányzásért, 3 és 5 ezer forint között, összesen 22 ezer forint értékben. Szintén hatszor tettek feljelentést, ez esetben az ügy a lakhely szerinti önkormányzat szabálysértési hatóságához kerül, és ekkor a Fővárosi Közterület-felügyeletnek nincs hatása a büntetés mértékére.
Az aluljárókban 31 feljelentés és 14 helyszíni bírságolás történt, szintén 3 és 5 ezer forint közötti értékben. Összesen ez ötvenezer forintot jelentett, amiből eddig a felét fizették be a szabálysértők. A helyszínen kiszabható bírság mértéke egyébként 3-tól 20 ezer forintig terjed.
Elvarratlan szálak
Az emberek nagy része elfogadta, illetve megszokta a dohányzási tilalmat – állítja az MNO-nak a Fővárosi Közterület-felügyelet sajtóosztálya. A fővárosi önkormányzat rendeletének következményeképp a megállók tisztábbak, csikkmentesebbek lettek, azonban az állomások tágabb környezete – főként a végállomásokon – szemetesebb lett. A közterület-felügyelők azt tapasztalták, hogy a várakozó utasok is rászóltak a dohányzókra, figyelmeztették őket a tilalomra. A sajtóosztály azonban elvarratlan szálként említi meg a csikkgyűjtő edények leszerelését, átszerelését a megfelelő helyekre. Gyakran megfigyelhető ugyanis, hogy az aluljárók alsó lépcsőfoka mellett helyezkednek el. „Kezdeményeztük a BKV-nál azok áthelyezését, leszerelését, de jelenleg a kérdés még megoldatlan” – áll a cég tájékoztatásában.
A BKV sofőrjeinek – hasonlóképp az utasokhoz – szintén tiltott a járműveken, ráadásul munkavégzés közben a dohányzás. A tilalmat megszegő alkalmazottak minden bizonyított esetben a törvény adta keretek között, illetve a kollektív szerződésben foglaltak szerint szankciókra számíthatnak – válaszolt az MNO kérdésére a cég sajtóosztálya.
Kamerarendszer hozhat megoldást minden téren
A térfigyelő kamerák helyhez, időhöz kötöttek és nem manipulálhatók, ezért az általuk rögzítettek felhasználhatók bizonyítékként – állítja a Fővárosi Közterület-felügyelet. Azonban az elkövetőt a helyszínen kell érni. Ha az illető a hatósági személy odaérkezésekor már nem is követ el szabálysértést, de a térfigyelő kamerák által rögzítettek alapján bizonyítható, hogy előtte ugyanaz a személy dohányzott a megállóban, a felvétel bizonyítékként felhasználható.
A BKV hasonlóan vélekedik a járművek bekamerázását illetően, hiszen ez jelentős visszatartó erőt képviselne az agresszív utasok felé. Próbaképp egy villamos és a Jövő európai buszrendszer (EBSF) projekt tesztüzemének köszönhetően immár két autóbuszon figyelik elektronikusan az utasokat. A kamerák használatának megvalósítását a Budapesti Közlekedési Központ is támogatja, ezért a BKV bízik abban, hogy pénzügyi lehetőségeik függvényében várhatóan több járművét is felszerelheti hasonló megfigyelő rendszerrel, így növelve az utasok és a cég alkalmazottainak biztonságérzetét. A cég reméli továbbá, hogy a járművek kamerával való ellátásának hatására tovább csökken a bántalmazások, lopások és egyéb bűnesetek száma.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.