Hazánknak komoly előnye származhat az adóverseny során

A kormány nem idegen tollakkal ékeskedik, igenis komoly sikereket lehetett elérni az elmúlt egy esztendőben – mondta Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában kedden szocialista kritikákra reagálva.

MNO
2011. 05. 11. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkahelyteremtés és az adósságcsökkentés áll a kormány gazdaságpolitikájának középpontjában, és ha tetszik a szocialistáknak, ha nem, az elmúlt egy esztendőben komoly sikereket lehetett elérni ezeken a területeken – így reagált Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő Török Zsoltnak, az MSZP szóvivőjének minapi kijelentésére, miszerint a Fidesz olyan eredményeket tüntet fel saját érdemeként, amelyek az előző kormányoknak köszönhetőek.

„Ha csak azt nézzük, hogy tavaly nyáron, kormányváltáskor az országot a szakadék széléről kellett visszarángatni, ahová majdnem belelökték az országot a szocialisták” – vetette fel a miniszterelnöki szóvivő. A közbevetésre, hogy sokak szerint a Bajnai-kormány már sokkal inkább a stabilizáció útjára lépett, semmint hogy a Fidesz-kormánynak annyira kritikus helyzetből kellett volna visszahozni az országot, Szijjártó Péter azt felelte: amikor átvették az ország kormányzását, a költségvetésbe „hazug, hamisított módon” 3,8 százalékos hiány volt beleírva. De ha az új kormány nem tett volna lépéseket, nem vezette volna be a bank- és a válságadókat vagy a költségvetési zárolásokat, akkor tavaly hétszázalékos lett volna a hiány. Szijjártó Péter elismerte, hogy ezt a Bajnai-kormány több volt tagja, köztük Oszkó Péter volt pénzügyminiszter is vitatja. Arra viszont a mai napig nem kapott választ senkitől: miként lehet, hogy a bankadó és a válságadók bevezetése és a költségvetési zárolások kellettek a hiány 3,8 százalékon tartásához. Ezen érték és a hét százalék közötti különbözetet pedig nem lehet egyetlen adónem, például a társasági adó úgymond elkalkulálására írni – tette hozzá a miniszterelnöki szóvivő.

Változhatnak a csatlakozási feltételek

Orbán Viktor németországi tárgyalásán elhangzott, hogy az euró hazai bevezetésének céldátuma 2020 körülre tehető. Sokan viszont azt mondják, hogy a kormány által kitűzött versenyképességi célok eléréséhez szükség lenne az euró mihamarabbi bevezetésére – vetette fel a Közbeszéd. Vannak, akik ezt mondják, mások pedig azt, hogy a versenyképességi cél eléréséhez az euró bevezetése nem szükséges – reagált Szijjártó Péter. Tény az – tette hozzá –, hogy az euróra való átállás dátuma a jelenlegi feltételek mellett 2020 lehetne Magyarország számára. Azonban az is látszik, hogy a csatlakozási feltételek változnak vagy változhatnak. „Például az euró plusz paktum során olyan új előírásokat, egyezségeket rögzítettek az euroövezeti országok, amelyekről korábban nem volt szó. Például az adóharmonizáció kifejezetten a magyar nemzeti érdekkel ellentétes, Magyarországnak komoly versenyelőnye származhat az adóverseny során” – érvelt a szóvivő. Most azonban legfontosabb cél az államadósság csökkentése – hangzott az interjúban.

„Ha 2014-re sikerül elérni a célkitűzésünket, és az államadósságot a GDP hatvanöt-hetven százalékára csökkenthetnénk, azzal nagyon komoly lépést tennénk a versenyképességünk visszanyerése érdekében” – hangoztatta Szijjártó Péter.

A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara nemrég készült felméréséből az derül ki, hogy a német befektetők bizakodóak 2011-re vonatkozóan a nálunk lévő befektetéseiket illetően, de ez alapvetően a nemzetközi klíma javulásának, nem pedig a magyar kormány lépéseinek köszönhető. Nyilván egy vállalat sem örült a különadó kivetésének – reagált a miniszterelnöki szóvivő –, ugyanakkor a válságadók kifejezetten a szolgáltató és a pénzügyi szektorra vonatkoznak átmeneti, hároméves időtartamra. A termelő szektort – ahol a német vállalatok jelentős mértékben jelen vannak – egyáltalán nem sújtja a válságadó; ez a szektor képes a legtöbb munkahelyet teremteni, itt pedig nagyon komoly megállapodások születtek a magyar kormány és a német nagyvállalatok között – például az Audi, az Opel, a Mercedes beruházásai említendők – hangoztatta Szijjártó Péter, hozzátéve: remélik, hogy újabb beruházások érkeznek hozzánk.

Pozitív volt a németek hozzáállása

A magyar miniszterelnök németországi látogatásán pénzügyi befektetőkkel és a termelő szektor nagy vállalataival is folytak konzultációk a magyarországi beruházási lehetőségekről, és alapvetően pozitív volt a hozzáállás. Az pedig önmagáért beszélő adat, hogy a nálunk működő külföldi vállalatok közül éppen a németek forgatják vissza a profitjuk legnagyobb részét újabb magyarországi befektetésekbe – hangoztatta a miniszterelnöki szóvivő.

Megjegyezte: nem véletlenül hangzott el a német kancellár és a magyar miniszterelnök találkozóján, hogy a német vállalatok komoly szövetségesei Magyarországnak, hosszú távra terveznek; „mi pedig ennek örülünk, mert a német vállalatok tipikusan megadják a tiszteletet és a megbecsülést az országnak és munkavállalóknak, ami a kormánynak fontos”.

Mi minősül majd törvénytelennek?

Arra a legújabb alkotmánybírósági közlésre, miszerint a törvénysértő módon szerzett végkielégítésekre a legutóbbi AB-döntés után is kivethető visszamenőlegesen a kilencvennyolc százalékos különadó, Szijjártó Péter – kérdés kapcsán – úgy reagált: újabb kérdés, hogy mit minősítenek majd törvénytelennek. Ha pedig az ilyen végkielégítést felvevőknek szerződésük van a felvett összegről, a törvénysértést talán lehetetlen is bizonyítani; ezért tartja jónak továbbra a kormányoldal korábbi javaslatát, hogy különadó kapcsán kelljen visszafizetni ezen végkielégítések kettő-, illetve három és fél millió forint feletti részét.

„Itt olyan viták nyílnak megint, amelyek hátráltatják, hogy megfeleljünk a magyar emberek akaratának. A múlt héten született alkotmánybírósági döntés ellentétes az ország érdekével és az emberek igazságérzetével is” – tette hozzá. A felvetésre, hogy az vajon nem ütközik-e az igazságérzettel, ha valakin, például egy pedagóguson az évekkel korábban törvényesen felvett és azóta esetleg elköltött végkielégítést kérnék most számon, Szijjártó Péter azt mondta: nagyon kevés pedagógust ismer, aki három és fél millió forint feletti végkielégítést kaphatott. Viszont annál több esetet látott állami cégeknél és intézményeknél, kormányzati intézményeknél, ahol húsz-, harminc-, ötven- vagy százmillió forintos végkielégítéseket tettek zsebre emberek, miközben a kifizető cégek veszteséget termeltek, és növelték az államadósságot.

Ám az Alkotmánybíróság ismert döntése nyomán az egyetlen nyitva maradt utat választotta a kormányoldal, és a 2010-ben felvett „pofátlan végkielégítések” visszaszerzését lehetővé tevő módon fogadták el újra a különadótörvényt hétfőn az Országgyűlésben. Meggyőződése, hogy ez a jogszabály megfelel majd az alaptörvény normáinak és az AB múlt heti döntésének – hangoztatta a miniszterelnöki szóvivő a Közbeszéd stúdiójában.

(Duna TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.