Ezt Sélleiné Márki Mária az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szerdai, budapesti ülésén mondta, az Egészségbiztosítási Alap első negyedéves költségvetéséről tartott beszámolójában. Hangsúlyozta: az Egészségbiztosítási Alap gyógyszerkasszájában az első negyedévben 11 százalékkal túllépték az előirányzott összeget. Ennek a kiigazításához mielőbbi lépések szükségesek, hogy egyértelmű és szabályozott rendben működjön a költségvetés. Ezért az OEP reméli, hogy a kormány által már elfogadott gyógyszerkasszát érintő módosítások július 1-jével hatályba léphetnek – mondta Sélleiné Márki Mária.
Kifejtette: a gyógyszerkasszára vonatkozóan is tovább monitorozzák a rendszert. Ennek részeként már dolgoznak egy, a gyógyászati segédeszközök rendszerének racionalizálását szolgáló előterjesztésen. A főigazgató ezt azzal indokolta, hogy ezen készítmények körének szabályozottsága még a gyógyszertámogatásokénál is lazább. Az OEP már számtalan büntetőeljárást is kezdeményezett ezek miatt – mondta a főigazgató, hozzátéve: jogszabályi szinten kell beavatkozni a rendszerbe.
Sélleiné Márki Mária beszámolójában azt is kiemelte: az Egészségbiztosítási Alap első negyedévi költségvetését 88,6 milliárd forintos hiánnyal tervezték. A bevételi oldalon 1370 milliárd, a kiadási oldalon pedig 1460 milliárd előirányzott összeg szerepel. Az is igaz viszont, hogy a bevételi oldalt 102 százalékosan teljesítették, míg a kiadásoknak közel 98 százalékát. Előbbi, vagyis többletbevételük nagyrészt abból adódik, hogy a százalékos egészségügyi hozzájárulás címén a tervezett 11,9 milliárd helyett 17,6 milliárd forint folyt be a kasszába. A főigazgató szerint ennek oka, hogy a munkáltatók és a magánszemélyek által történő befizetéseknek az év elején van szezonja, ez a túlfizetés viszont az év során kiegyenlítődik majd. A kiadási oldal elmaradásának oka pedig az, hogy az úgynevezett gyógyító-megelőző szolgáltatásokra, vagyis az egészségügyi ellátórendszer finanszírozására szolgáló költségek kifizetésére van egy 15 milliárd forintos tartalék a rendszerben. Ehhez viszont csak az év későbbi részében lehet majd hozzányúlni, méghozzá csak akkor, ha tartani tudják a gyógyszerkasszát.
A főigazgató arra is kitért: az Egészségbiztosítási Alap kiadásainak 16 százalékát fordítják pénzbeli ellátásokra, amelynek legnagyobb részét a táppénzkifizetések jelentik. A kasszából több mint 80 százalékot úgynevezett természetbeni ellátásokra – például gyógyszertámogatásokra – fizetnek ki.
Az OEP főigazgatója elmondta, hogy az Egészségbiztosítási Alap költségvetése tartalmazza a biztosító működési költségvetését is. Erre a 2011-es költségvetésben előirányzott összeg 10,9 milliárd forint – mondta Sélleiné, kiemelve, hogy ebből 7 milliárd forint az OEP 1595 dolgozójának a bérét fedezi.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.