Pintér provokációra gyanakszik és bízik a rendőrökben

Pintér Sándor szerint nem zárható ki, hogy provokáció történt a rendvédelmi dolgozók pénteki budapesti tüntetésén.• Jók az eredmények, bevált a szabálysértési törvény módosítása

MNO
2011. 05. 10. 12:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pintér Sándor tárcája elmúlt évét értékelve utalt a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Terrorelhárítási Központ (TEK) létrehozására, kiemelve, hogy a TEK sikeres nemzetközi akciót hajtott végre a Szudánban túszul ejtett Papp István kiszabadításakor, valamint magyar és más uniós állampolgárok Líbiából való kimenekítésekor.

Vadai Ágnesnek, a bizottság szocialista elnökének kérdésére közölte: a TEK munkatársai fegyvertelenül jártak Szudánban, a magyar ENSZ-alkalmazott kiszabadításakor szervezői munkát végeztek, amihez nem szükséges parlamenti felhatalmazás. Elmondta: az átszervezésekkel javult az információáramlás a rendvédelmi szervek között, együttműködésük hatékonyabb lett, a TEK megalakulásával pedig az ország a terrorfenyegetettség fokának megfelelő szervezetrendszerrel rendelkezik.

Köszönetet mondott továbbá azoknak a képviselőknek, akik támogatták az egyenruhás bűnözéssel szembeni fellépést lehetővé tévő Btk.-módosítást, amit elmondása szerint az tett szükségessé, hogy „jogértelmezési problémájuk” támadt a bíróságokkal.

Északkelet-Magyarországon javult a közbiztonság

Molnár Zsolt (MSZP) kérdésére elmondta: a Belügyminisztériumnál végrehajtott 35 milliárd forintos zárolás a szolgálatellátást nem befolyásolja, amiatt elsősorban fejlesztéseket halasztottak el. A jobbikos Mirkóczki Ádám felvetésére kifejtette: meggyőződése, hogy Északkelet-Magyarországon a kiemelt rendőri jelenlétnek és a készenléti rendőrség megjelenésének köszönhetően jelentősen javult a közbiztonság. Mint mondta, nem a bűncselekmények és a szabálysértések száma, hanem a felderített esetek száma nőtt meg a térségben.

Az emberölésekről szólva elmondta: idén az első negyedévben harminccal kevesebb gyilkosság történt, mint tavaly, és ha ez a tendencia folytatódik, jóval 300 alá csökkenhet a számuk, ami nagy eredmény volna.

A 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggő, kizárólag rendőri vallomásra vagy jelentésre alapozott bírósági ítéletek megsemmisítését firtató kérdésre úgy felelt, mindössze 28 ügyről van szó, a semmisségi törvény így nem rendítette és bélyegezte meg a rendőri állományt. A rendőrség tekintélyének visszaszerzéséhez azonban még sok munkára van szükség – fűzte hozzá.

Pintér Sándor pletykának minősítette Vadai Ágnes felvetését, amely szerint állítólag összevonnák a Katonai Biztonsági Hivatalt és az Alkotmányvédelmi Hivatalt, a szervezet irányításával pedig az UD Zrt. korábbi vezetőjét, Horváth Józsefet, a Katonai Biztonsági Hivatal főigazgató-helyettesét bíznák meg. A belügyminiszter közölte: nincs ilyen javaslat előkészületben, és ezt a sarkalatos nemzetbiztonsági törvény módosításakor sem tervezik. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Horváth József az UD Zrt.-ügyben „sértett, nem elkövető”, így foglalkoztatása nem kifogásolható.

A gyöngyöspatai eseményekről azt mondta: a rendőrség törvényesen és körültekintően járt el, így nem tartja szükségesnek, hogy a BM vizsgálatot folytasson, azonban természetesen készek a parlamenti eseti bizottság elé állni.

Meg kell vizsgálni, történt-e provokáció

A belügyminiszter kedden a parlament nemzetbiztonsági ülésén kérdésekre válaszolva azt mondta: vizsgálni kell, hogy az Országház előtti demonstráción történt-e provokáció, megítélése szerint ugyanis „nem egyértelmű, hogy provokációmentesen történtek a dolgok”.

A fideszes Németh Szilárd felvetésére, amely szerint nem rombolja-e a rendőrség tekintélyét, hogy tagjai a többi között a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesülethez tartozókkal együtt tüntettek, áttörték a kordont és „be akarták törni a Parlament kapuját”, a miniszter sajnálatosnak nevezte, hogy a demonstráción nem csak a rendvédelmi állomány tagjai vettek részt, és ez „diszharmóniát eredményezett”. Hangsúlyozta, hogy a törvénysértőkkel szemben – így azokkal a tűzoltókkal szemben is, akik a korábbi rendvédelmi tüntetésén tűzcsapokat nyitottak ki az Andrássy úton – a felelősségre vonásnak meg kell történnie.

Pintér Sándor kiemelte: bízik a rendőrökben, abban, hogy hűek maradnak esküjükhöz. A rendvédelmi dolgozók tüntetését sosem biztosította a rendőrség, a törvények betartásáról a szervezőknek és a résztvevőknek kellett gondoskodniuk, és az esetek nagy többségében ezt meg is tették, „jelentős, helyrehozhatatlan rendbontás” nem történt – tette hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.