Pintér ragaszkodik a belső határok nélküli Európához

Ragaszkodni kell a belső határok nélküli Európa eszméjéhez és gyakorlatához – hangsúlyozta Pintér Sándor belügyminiszter a magyar elnökségi honlapnak, az eu2011.hu-nak adott, szerdán közölt interjúban, rámutatva: ugyanezt szeretnék elérni a schengeni térség megerősítését szorgalmazó tagállamok is.

MNO
2011. 05. 11. 16:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető az uniós tagországok belügyminisztereinek csütörtöki, rendkívüli brüsszeli tanácskozása előtt nyilatkozva azt mondta, a magyar elnökség üdvözli az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, amely közösségi hatáskörbe utalja a belső határok ellenőrzésének esetleges visszaállítását. Brüsszeli találkozójukon azt vitatják meg a belügyminiszterek, miként reagáljanak az észak-afrikai menekülthullámra, illetve milyen hosszabb távú intézkedésekkel kezeljenek esetleges hasonló helyzeteket.

Egy hete közzétett javaslatcsomagjában az Európai Bizottság felvetette azt a lehetőséget, hogy abban az esetben, ha valamely uniós tagországra rendkívül erős menekültnyomás nehezedik, korlátozott időre, közösségi döntéshozatali eljárással újra be lehetne vezetni a határellenőrzést a Schengen-országok egymás közti határain. A legmarkánsabban Franciaország és Olaszország fogalmazta meg, hogy meg kell erősíteni a schengeni térséget, erre reagált a bizottság május 4-én kiadott közleményével, javasolva a jelenlegi szabályok módosítását, oly módon, hogy végső eszközként, átmenetileg újra be lehessen vezetni a határellenőrzést a belső határokon – mondta a belügyminiszter.

A javaslat előzménye, hogy Olaszország féléves tartózkodási engedélyt adott azoknak az észak-afrikai menekülteknek, akik április 4. előtt érkeztek a területére. A párizsi kormányzat – attól tartva, hogy a menekültek többsége Franciaországba utazna tovább – határ-ellenőrzési intézkedéseket vezetett be a francia–olasz határon.

Politikai vitára van szükség

Pintér Sándor hangsúlyozta, a felvetett igényekről, javaslatokról politikai vitát kell folytatni. Ha egy tagállam újra bevezeti a határellenőrzést, az alapvetően érinti a szabad mozgás közösségi – schengeni – jogát. A miniszteri eszmecserék eredményeként június végén állam- és kormányfői szinten is napirendre kerülhet a téma. Hosszú és összetett, „a magyar elnökségen túlnyúló” egyeztetések várhatók a végleges döntések meghozataláig – mondta. Úgy fogalmazott: „ragaszkodni kell ahhoz, hogy a közösségi vívmányok, a belső határok nélküli Európa eszméje és gyakorlata ne csorbuljanak”. Ugyanezt szeretnék elérni a schengeni térség megerősítését szorgalmazó tagállamok is – tette hozzá, rámutatva, hogy az alapvető elvekben egyetértés van.

Arra kell megoldást találni – mondta –, hogy milyen formában teremtsék meg az uniós országok a határellenőrzés ideiglenes, feltételekhez kötött lehetőségét. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a belső határellenőrzés visszaállításának lehetősége nem új jelenség, most is létezik, csak szűkebb körben alkalmazzák, általában sportesemények vagy csúcstalálkozók idején. Arra a kérdésre, van-e esély Románia és Bulgária schengeni csatlakozására akkor, amikor éppen a belső határellenőrzés nélküli térség szabályainak lehetséges átalakításáról van szó, a miniszter azt mondta, a csatlakozásnak csupán az időpontja kérdéses. „Technikai szempontból a tagjelöltek készen állnak” – jelentette ki, hozzátéve, hogy ezt az álláspontját júniusban még egyszer a miniszterek tanácskozása elé tárja Magyarország.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.