A Policy Agenda heti elemzésében az Országgyűlés egyéves munkáját, és ezen belül is a kormánypárti frakciók képviselőinek aktivitását vizsgálta a korábbi elemzéseikben már használt, úgynevezett politikaihatás-index (PHa-index) segítségével. Mint írták, a PHa-index a jogszabályok társadalmi, gazdasági és költségvetési hatása, politikai kommunikációs jelentősége és a politikai szereplőkkel való konfliktus alapján mutatja be, hogy milyen politikai hatása van egyes törvényeknek. Ezzel mindegyik már elfogadott és a kormánypárti képviselők által beadott törvényjavaslatot értékeltek, és az így kapott PHa-indexeket összesítve megkapták, hogy az egyes képviselők milyen jelentőségű kezdeményezéssel éltek.
Rogán, Kósa és Lázár az első három helyen
Az elemzés alapján a kormánypárti politikusok közül Rogán Antal az első, őt követi Kósa Lajos, Lázár János pedig a harmadik helyen áll. Mint írták, az első két helyezett között kicsi a különbség. Sőt, a kezdeményezések számát tekintve Kósa Lajos volt a legaktívabb a parlamentben a kormánypárti frakción belül, de a társadalmi, gazdasági hatást tekintve a jelentősebb ügyek Rogán Antal nevéhez köthetők – tették hozzá.
Kifejtették: Rogán Antal az önkormányzati választásokat szabályozó törvények egy részéhez, a médiatörvényhez, a költségvetést érintő szabályozásokhoz, a devizahitelesek megsegítését érintő törvényekhez, vagy a nagy vitát kiváltó ágazati válságadókhoz adta a nevét.
Kósa Lajos nevéhez 18 törvényjavaslat köthető
Kósa Lajos 18 törvényjavaslatot nyújtott be több témakörben. Előterjesztője volt a határon túliak állampolgárságát biztosító törvénynek és a családi pótlék iskoláztatásához kötéséről szóló javaslatnak is. Ezek mellett Rogán Antalhoz hasonlóan ő is kezdeményezte az önkormányzati választási rendszer módosítását is.
A Fidesz frakcióvezetője, Lázár János harmadik lett az egyéves jogalkotói munkában. A Policy Agenda szerint viszont „az általa beadott tizenegy törvényjavaslat között több komoly politikai vihart kiváltó javaslat is volt”. Példaként kiemelték az Alkotmánybíróság hatáskörének csorbítása, a két alkalommal is beadott és elfogadott 98 százalékos különadóról szóló jogszabályt, valamint a Rogán Antallal közösen kezdeményezett ágazati különadókról szóló törvényt.
Hangsúlyozták továbbá, hogy Lázár János kezdeményezője volt „az utóbbi hetek egyik legnagyobb jelentőségű törvényének” is, amely a nem dohányzók jogainak védelmében született. A Policy Agenda elemzése szerint a kisebb kormánypárt, a KDNP „halványabb teljesítményt” mutatott az országgyűlési munka elmúlt egy évében.
A PHa-indexeket összesítő listán az első húszban mindössze négy kereszténydemokrata képviselő van. Közülük Harrach Péter frakcióvezető a 25. lett, mivel három elfogadott törvényjavaslathoz adta a nevét. A legaktívabb KDNP-s képviselő Vejkey Imre volt, aki olyan jelentős ügyekben vállalta az előterjesztői szerepet, mint az Alkotmánybíróság jogkörének csorbítása vagy a 98 százalékos különadóról szóló törvényjavaslat második verziója – írta a Policy Agenda közleményében.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.