„Több ezren halnak meg, ha éjjel érkezik az iszap”

A kolontári polgármester szerint a falura vonatkozó kimenekítési terv sem segített volna tavaly októberben, amikor a tíz ember halálát okozó katasztrófa bekövetkezett.• Ötvenmillió tonna vörösiszapot hasznosítanának újra• Helyreállítás: új posta és rendőrőrs épül Devecserben• Vörösiszap-katasztrófa: készpénzben térítik meg a károkat • Mal-per: a MÁV „benyújtotta a számlát” a 353 millióra + Képriport • 100 millió forint megfizetésére kötelezték a Malt

MNO
2011. 05. 18. 19:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tili Károly (független) a vörösiszap-katasztrófa okait vizsgáló parlamenti bizottság szerdai kihelyezett ülésén Devecserben arról beszélt, hogy ha a katasztrófa éjszaka történik, több ezer áldozata lett volna az iszapömlésnek, de a kimenekítési terv sem segített volna elkerülni a tragédiát. A timföldgyár átszakadt tározója ugyanis a falu határában van, és onnan futva sem lett volna elég idő az áradat elől felérni a templomdombra. A falu emléket állít mind a tíz áldozatnak, köztük a 37 éves Pados Zsoltnak is, aki a terepjárójával menteni indult, amikor elsodorta a kiömlő vörösiszap – tette hozzá a polgármester.

Marton László, Somlóvásárhely független polgármestere – aki 15 évig dolgozott a timföldgyárban – a lakosság riasztásának és tájékoztatásának fontosságára hívta fel a figyelmet. Mint elmondta, a gáttól 17 kilométerre lévő településen tavaly október 4-én csak kiabálni tudtak, hogy mindenki meneküljön, és döbbenten nézték, amint a kiömlő anyag letarolta a devecseri fatelepet, házakat, és Somlóvásárhelyig sodorta a bútorokat és berendezési tárgyakat. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy 2007 előtt évente egyszer-kétszer a Torna-patak „bevörösödött”, és a tározók falán lehetett látni, hogy szivárog a benne tárolt anyag. Hozzátette: ennek ellenére nem gondolták, hogy a húsz méter magas gátfal átszakadhat.

Az önkénteseknek sem volt megfelelő védőöltözetük

Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hivatalvezetője, aki a tragédia után folyamatosan tájékoztatta a sajtót az eseményekről, elmondta: csak a helyszíni vizsgálatok mutatták meg, hogy milyen anyag ömlött ki. A mentésben részt vevő hivatásos állománynak és az önkénteseknek sem volt megfelelő védőöltözetük, ennek ellenére gondolkodás nélkül mentették az emberi életet. Hangsúlyozta: veszélyhelyzetben a legnagyobb felelősség a választott vezetőket terheli, a katasztrófákra vonatkozó törvényjavaslatuk szerint a védelmi bizottságokban szakmai vezető irányítaná a mentést a „civil”, választott vezetők helyett. A nyári árvíz és az iszapkatasztrófa tanulságai alapján kidolgozott jogszabályreform alapján már 44, veszélyhelyzet kezelésével kapcsolatos törvényt módosított az Országgyűlés – tette hozzá a hivatalvezető.

Aradszki András (KDNP) országgyűlési képviselő hozzászólásában kiemelte, hogy a vörösiszap-katasztrófa tipikus példája annak, hogy milyen fontos a jogszabályok megfelelő alkalmazása. Véleménye szerint ha a katasztrófavédelmi törvény, a veszélyes hulladékok kezeléséről és besorolásáról szóló kormányrendeletek minden részletét betartják, akkor ismert lett volna az anyag, és a cégnek lett volna külső védelmi terve. Az EU veszélyes üzemekre és anyagokra vonatkozó Seveso I–II irányelveinek – amelyeket Magyarország még 2006-ban vett át – megfelelő alkalmazásával a vörösiszap besorolására vonatkozó törvényi anomáliák elkerülhetők lettek volna.

Jól vizsgázott a katasztrófavédelem

A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. pontatlan jogszabályi értékelés alapján került ki a veszélyes anyaggal dolgozó üzemek listájáról, és ezért nem kötelezték külső védelmi terv elkészítésére – fogalmazott a kormánypárti képviselő, hozzátéve, hogy ez sok emberéletet követelt.

Gőgös Zoltán (MSZP), a bizottság alelnöke szerint a katasztrófavédelem jól vizsgázott, határozottan intézkedett a váratlan helyzetekben. Fontosnak nevezte, hogy a kártalanításra és a mentesítésre jó kormányhatározatok születtek, de ezekben konkrét határidőket kellett volna meghatározni. Példaként említette, hogy a vállalkozókat még mindig nem kártalanították.

A Mal Zrt. Ajka melletti egyik iszaptározójának gátja tavaly október 4-én szakadt át. Egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki, az áradás három települést – Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely – öntött el. A szerencsétlenség következtében tízen meghaltak, és több mint százhúszan megsérültek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.