Tarlós István főpolgármester indítványa szerint az idén több mint 500 millió forintból gazdálkodó tűzoltóság első öt hónapban tapasztalt fedezethiánya az év hátralévő időszakában is fennáll. Ennek okai között említi, hogy a járművek üzemeltetéséhez meghatározott költségvetési normatíva évek óta nem változott; a minimálisan készenlétben tartandó szerállomány átlagéletkora 12 év, de van 34 éves gépjármű is a rendszerben. Hozzáteszi: az energiaárak folyamatos növekedését évek óta nem követi a laktanyák üzemeltetéséhez, fenntartásához és egyéb intézményi kiadásokhoz meghatározott támogatás.
A főpolgármester jelzi azt is, hogy felkérte a szervezet parancsnokát: dolgozzon ki likviditási tervet az év végéig tartó időszakra. Ezt várhatóan augusztusban tárgyalja majd a közgyűlés. Tarlós azt javasolja, hogy a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság alapműködésének támogatására biztosított céltartalékot, amelynek összege 166,802 millió forint, utalják át a szervezetnek. A többletforrás a második és harmadik negyedévben várható forráshiányt részben pótolja, megakadályozza a hatvan napnál túli tartozásállomány keletkezését, illetve fedezetet nyújt a rendkívüli események kapcsán felmerülő kiadásokra – derül ki az előterjesztésből.
A hajléktalanok helyzetéről is döntenek
A hajléktalanok egészségügyi ellátásával, foglalkoztatásával, illetve lakhatásával kapcsolatos teendőkről, illetve a Közterület helyett emberibb körülmények elnevezésű hajléktalanellátási koncepcióról szavaz csütörtöki rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Tarlós a koncepció kidolgozására Vecsei Miklóst, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnökét és Győri Pétert, a Menhely Alapítvány elnökét kérte fel. A fővárosi önkormányzat a feladatok megszervezésével a két civil szervezetet bízza meg, közszolgáltatási szerződést köt velük. A koncepció ismerteti, milyen új önkormányzati eszközök szükségesek ahhoz, hogy minél több, eddig közterületen élő ember emberibb körülmények közé kerülhessen.
Az alaphálózati feladatok között a 24 órás diszpécserszolgálat egész éves működtetését, illetve a téli időszakban krízisautó 24 órás működtetését és speciális utcai szolgáltatásokat javasol a két szervezet. Ez a számítások szerint körülbelül 70 millió forintba kerülne évente. Az elhelyezési feladatokkal összefüggésben az első befogadóhelyek működtetésére, valamint az onnan távozóknak nyújtott lakhatási támogatásra évente 270 millió forintot fordítanának. Megjegyzik, hogy a keretösszeg fejenként maximum 300 ezer forint támogatás 12 hónapra számítva, vagyis legalább 900 ember éves elhelyezését teszi lehetővé.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.