Minden a feje tetejére áll Pest megyében?

Budapest mellett Pest megye súlya számít a legnagyobb mértékben az új választási rendszerben, ezért nem mindegy, hol húzódnak a határok.

Kovács András
2011. 11. 24. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője által vasárnap benyújtott választójogi törvényjavaslat szerint Pest megyében az eddigi 16 egyéni választókerület helyett 12 lesz. Mint azt az MNO korábban bemutatta, a Budapesten tervezett változtatások révén két olyan körzet lenne, ahol mindenképpen a jelenlegi kormánypárt győzne, míg tíz olyan, ahol a szocialisták a korábbi évek eredményei alapján biztos győzelmet aratnának.

Ennek fényében érdemes megnézni, hogy Pest megyében konkrétan milyen változásokat hoz az új javaslat, mivel a második legtöbb egyéni körzet ebben a megyében található. Az 1-es számú választókerület Érdet, Diósdot, Törökbálintot, és még három körülöttük lévő települést foglal majd magába. Ha a 2002-es és a 2006-os eredményeket nézzük, akkor biztosan az MSZP hódította volna el ezt a körzetet, míg 1998-ban és 2010-ben a jobboldal lett volna a győztes. Mindezek alapján ez a kerület vélhetően a billegők közé fog számítani.

Ellensúlyozhatják Vácot

A 2-es számú körzet Budaörsöt és környékét, a Budai-hegységben, valamint a Pilis nyugati részén lévő településeket fedi majd le. A történelmi múlt alapján Budaörs és környéke inkább baloldali vonzódású, míg a pilisi települések a jobboldalt részesítik előnyben. 2014-ben kiélezett erőviszonyok esetén ebben a körzetben pár száz szavazaton múlhat majd a mandátum sorsa.

A 3-as számú egyéni kerület Szentendrét, a Pilisi hegység nyugati részét és a Duna menti településeket foglalja majd magába. Ezeken a településeken 2002-ben és 2006-ban is fölényesen győzött a jobboldal, így ez a körzet nagy valószínűséggel a jelenlegi kormánypárt stabil fellegvára lenne. A 4-es számú körzet a jelenlegi váci és szobi egyéni körzetet fedné le. Míg a szobi kerületben 1990 óta egyszer sem győzött a baloldal, addig a váci inkább billegőnek számít. A két választókerület összevonása miatt a jobboldal kerül majd előnyös helyzetbe.

Pesttől délre örülhet a baloldal

Az 5-ös számú egyéni kerület Dunakeszi és Göd környezetét fedi majd le. A 2002-es és 2006-os tapasztalatok alapján ez a terület inkább baloldali. A jövőben nagy valószínűséggel abszolút billegőnek fog számítani ez az egyéni kerület, minimális baloldali dominanciával. A 6-os számú egyéni kerület Gödöllő és Aszód térségét fedné le, amely a múlt alapján inkább jobboldali hagyományokkal rendelkezik.

A 7-es számú egyéni kerület Vecsést, Maglódot, Gyömrőt, Pécelt, Üllőt, Gyált, Felsőpakonyt és Ecsert összesíti. Ez a körzet inkább baloldalinak számít, így nagy valószínűséggel a jelenlegi kormánypártokkal szembeni erők nyernének itt. A 8-as számú kerület Szigetszentmiklós központtal az azt körülvevő területet összesítené. Mint ismert, 1990–2006 között Kuncze Gábor ötször győzött itt, és 2010-ben is csak a második fordulóban tudott nyerni a Fidesz–KDNP. Ennek alapján vélhetően a jövőben sem lesz könnyű dolga a jobboldalnak.

Jobb pozícióból indulnának

A 9-es számú egyéni választókerület nagyjából a jelenlegi nagykátai körzetet fedné le néhány településsel kiegészítve. A múlt alapján ez a terület a jobboldal egyik legerősebb megyei fellegvára. A 10-es számú kerület nagyjából a jelenlegi monori és dabasi körzet egy részét fedné le. Az eddigi választásokon a monori kerület billegőnek, míg a dabasi egyértelműen jobboldalinak számított. Az összevonás révén a jelenlegi kormánypárt lényegesen jobb pozícióból indulna.

A 11-es számú kerület a jelenlegi ráckevei és a dabasi körzet bizonyos részeiből állna. Múltja alapján ez a választókerület egyértelműen jobboldali irányultságúnak számítana. A 12-es egyéni körzet a mostani nagykőrösi és ceglédi választókerületet fedné le, amely egyértelműen jobboldali dominanciájú lenne.

Inkább a jobboldalnak állt a zászló

Összességében a 12 egyéni körzetből kettő olyan lenne, ahol a baloldal nagy valószínűséggel győzne, öt körzetben kiélezett küzdelemre kéne számítani, míg hatban a jobboldal lenne fölényben. Ez a választókerületi beosztás alapvetően nem megy szembe az eddig tapasztaltakkal, miszerint Pest megyében a szocialisták általában a vesztes oldalon álltak.

1990-ben az MDF 13 egyéni kerületet nyert a megyében, 1994-ben a szocialisták 14 körzetben végeztek az első helyen, 1998-ban a jobboldal 15 körzetben diadalmaskodott, 2002-ben a Fidesz–MDF 11-5 arányban győzött, 2006-ban az MSZP–SZDSZ-koalíció 9-8 arányban verte a Fideszt, míg 2010-ben az összes körzetben a jobboldal nyert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.