Pestre „költözik” a budai Vár

Több kerületet is összevonnak Budapesten az új választási törvény tervezete szerint, így a Duna alkotta természetes határ is változik.

Kovács András
2011. 11. 22. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap este Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője benyújtotta az új választási rendszerről szóló törvényjavaslatot, amely megőrizte a korábbi szisztéma legtöbb elemét. Marad a vegyes rendszer, az ajánlószelvény-gyűjtési szisztéma, míg megszűnik a kétfordulós szavazás és az érvényességi küszöb, valamint a győztes is részesül majd a töredékszavazatokból, és a nem magyarországi lakhellyel rendelkező állampolgárok is voksolhatnak. A politikus hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a változtatások iránt nyitottak, és várják a pártok javaslatait.

A benyújtott javaslat a fővárosban 18, Pest megyében 12 egyéni választókerületet hoz létre. A többi megyében a választók létszámával arányosan 2 és 7 közötti lesz az egyéni választókerületek száma. Tekintettel a választókerületek területének – ezáltal az egy választókerületre eső választópolgárok számának – növekedésére, a jelöléshez legalább ezerötszáz, az adott egyéni választókerület névjegyzékében szereplő választópolgár ajánlása szükséges – áll a javaslat indoklásában.

Könnyebb lesz kormányt alakítani

A Nézőpont Intézet értékelése alapján az új választási rendszert négy szempont jellemzi: a stabil, egypárti kormánytöbbség kialakításának elősegítése, amelyre a tavalyinál kisebb párttámogatottsági különbségek esetén is nagyobb lehetősége lesz a győztesnek a mostaninál; az eddigi bonyolult rendszer részleges egyszerűsítése, továbbá a kisebbségi, illetve a határon túli magyarok képviseletének rendezése.

A Political Capital szerint a jelöltállítást súlyosan megszigorítják azzal, hogy az eddigi 750 helyett 1500 szelvényt kell összegyűjteni az induláshoz, ám a területek (választókerületek) nagysága átlagosan csak bő másfélszer lesz nagyobb a jelenleginél. Könnyítést jelent ugyanakkor, hogy elegendő 27 jelölt (tehát 40 500 érvényes ajánlás) ahhoz, hogy egy párt listájára minden egyes szavazókörben szavazni lehessen.

Két biztos választókerület

A rendszer egyik legfontosabb és mindenki számára meghatározó eleme az egyéni körzetek beosztása. Budapesten, ahol sok korábbi voksolás dőlt már el, elég csak a 2002-es és 2006-os megméretésre gondolni, ezért itt a körzetek megrajzolása komoly hatással lehet a választásra. A javaslat szerint Budapesten 18 egyéni körzet jön majd létre, így érdemes megnézni, hogy ezek hol helyezkednek el, és mik lehetnek a várható eredmények a korábbi évtizedek fényében.

Az 1-es számú választókerület a teljes I. és V. kerületet, valamint a VIII. és IX. kerület belső részeit fedi le. Ebben a körzetben vélhetően 1990 óta mindig a jobboldal jelöltje győzött volna, mivel a pesti oldalon is ezek a részek számítanak a legstabilabb bázisának. A 2-es számú körzet a XI. kerület északi és középső részét fedi le, ahol a korábbi eredmények alapján 2002-ben, és 2006-ban nagyon szoros lett volna a verseny a két nagy párt között, és csak pár száz szavazat döntött volna. A 3-as számú választókerület a teljes XII. kerületet és a II. kerület egy részét fedi le. A múlt alapján 1990 óta mindig a jobboldali pártok nyertek volna ebben a körzetben.

---- Oldal címe ----

Összevonnák Terézvárost és Erzsébetvárost

A 4-es számú egyéni körzet a II. kerület egy részét fedi le, valamint a III. kerület nyugati részét. Ennek alapján vélhetőleg 2002-ben és 2006-ban nagyon szoros eredmény született volna a kerületben, de a jobboldali jelölt sikere nem lett volna elképzelhetetlen. Az 5-ös számú körzet a mai VI. és VII. kerületet fedi majd le, ahol csupán 1998-ban és 2010-ben győzött volna a jobbközép oldal politikusa. A 6-os számú kerület a VIII. kerület keleti részét, valamint a IX. kerület középső és déli részét fedné le. Ez a terület alapvetően baloldali beállítódottságú, így csak 2010-ben örülhetett volna a jobboldal.

A 7-es számú körzet a XIII. kerület nagy részét fedi le, így ebben a választókörzetben a jobboldal egyszer sem győzött volna. A 8-as számú körzet a XIV. kerület nagy részét fedi le, ahol vélhetőleg 1998-ban és 2010-ben nyert volna az MSZP-vel szemben álló pólus, de előbbi esetben rendkívül szoros lett volna a küzdelem. A 9-es számú választókerület a X. és XIX. kerület egy részét fedné le, így ezen a területen 2010-et leszámítva mindig a baloldal diadalmaskodott volna.

Több helyen is nagyon billegne

A 10-es számú körzet a III. kerület északi és keleti részét fedné le, így itt 2010-et kivéve a baloldal politikusai nyertek volna. A 11-es számú körzet a IV. és a XIII. kerület egy részét fedi le, amely a baloldal egyik legerősebb fellegvára, így itt még 2010-ben is kérdéses lett volna a győztes kiléte. A 12-es számú egyéni körzet a IV. kerületet és a teljes XV. kerületet fedné le, ahol a tavalyi választást leszámítva mindig sima MSZP-győzelmet regisztrálhattunk volna.

A 13-as számú egyéni választókerület a XIV. kerület keleti részét és a teljes XVI. kerületet takarná, amely egy alapvetően billegő körzet az elmúlt húsz év alapján, de a jobboldal esélyei kedvezőbbek a riválisnál. A 14-es választókerület a X. kerület egy részét és a teljes XVII. kerületet ölelné fel, amelyre szintén igaz az előző körzetre tett megállapítás. A 15-ös körzet a teljes XVIII. kerületet takarná, így 2010-et leszámítva mindig a baloldal ünnepelhetett volna.

Tíz helyen simán nyerhet a baloldal

A 16-os egyéni választókerület a XIX. kerület egy részét és a teljes XX.-at takarná. Ennek alapján a baloldal 2010-et leszámítva mindig nyert volna. A 17-es számú körzet a XXI. és XXIII. kerületet összesítené, amely szintén nagyon komoly baloldali hagyományokkal rendelkezik. A 18-as egyéni körzet a XI. kerület egy részét és a teljes XXII. kerületet fedné le, amely inkább számítana billegő körzetnek, de 2002-ben és 2006-ban is vélhetőleg az MSZP nyert volna.

Összességében a 18 körzetből csupán kettő olyan lenne, ahol biztosra mehetne a jelenlegi kormánypárt, hat olyan választókerület lenne, ahol meglehetősen kiegyensúlyozott erőviszonyok lennének, míg tíz körzetben vélhetőleg a baloldali erők aratnának sima győzelmet.

Érdemes felidézni, hogy az eddigi budapesti 32 egyéni kerületből 1990-ben 23-9 arányban nyert az MDF az SZDSZ ellen, 1994-ben 28-4-re verte az MSZP az MDF-et, 1998-ban 18-14-re győzött az MSZP a Fidesz ellen. 2002-ben és 2006-ban 28-4 arányban verte az MSZP a Fideszt, míg 2010-ben 30-2 arányban győzött a mostani kormánypárt a szocialisták fölött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.