A szervezők célja az immár 19. alkalommal megszervezett programmal, hogy határon túli magyar fiatalokat Magyarországon táboroztassanak, és így alaposan megismerkednek a résztvevők a magyar történelemmel, kultúrával és művészetekkel.
Az alapítvány felhívása szerint a nyári táborra azok a magyar fiatalok jelentkezhetnek a táborra, akik a Kárpát-medencében határon túli magyar területen élnek, a 14. életévüket június 30-ig betöltötték, és még nem múltak el 19 évesek, elkötelezetten érdeklődnek a magyar történelem és kultúra iránt, felekezettől függetlenül gyakorolják vallásukat, valamint még nem vettek részt a mozgótáborban.
A diákok több tétel közül választhatnak, így pályamunkát nyújthatnak be Kastélyok, kúriák környezetemben – múlt jelen és jövő témában (eredeti elképzelések régi épületek megmentésére és felhasználására), vagy arról, hogy Kodály Zoltán születésének 130. évfordulójához kapcsolódva mennyire tartják fontosnak népi hagyományok ápolását a 21. században.
Választható téma továbbá a szóbeli történelem fontossága és megőrzése, a Papíron is magyar lettem – gondolataim a kettős állampolgárságról, a Magyar nagyasszonyok üzenete – személyes jellegű bemutató írás valamelyik magyar nagyasszonyról. Lehet pályázni a szűkebb hazájuk nemzetiségi térképének változásairól szóló írással is. A délvidéki pályázóknak külön lehetőségként adták meg az Ami a 90-es évek háborúi után maradt – magyarnak lenni a Délvidéken a 90-es években című témát.
A tábort június 30. és július 15. között tartják meg több helyszínen, így a fiatalok Győrben, Pécsett, Kecskeméten, Miskolcon és Budapesten is látogatást tesznek.
A programokat a fővárosi II. Rákóczi Ferenc Alapítvány a Kárpát-medencében élő Fiatalokért mellett a Kanadai Rákóczi Alapítvány, valamint a magyarországi Templomos Lovagrend szervezi.