A Csemete Egyesület, az E-misszó Egyesület, a Greenpeace Magyarország, a Holocén Természetvédelmi Egyesület, a Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Reflex Környezetvédő Egyesület és a WWF Magyarország a közleményben emlékeztet arra, hogy a kormány 6700 fő létszámleépítésről döntött a közszférában.
A civil szervezetek megfogalmazzák, hogy az elmúlt évtizedben a népegészségügyi, építésfelügyeleti, fogyasztóvédelmi, növényvédelmi, környezet- és természetvédelmi, valamint egyéb állami szervek komoly megszorításokat szenvedtek el, a mostani kormányhatározat alapján ezeket a szervezeteket újabb súlyos veszteség éri, például a környezetvédelmi és vízügyi szervektől 250, a népegészségügyért felelős intézményektől 329, a meteorológiai szolgálattól 70, az adóhivataltól 577, a Központi Statisztikai Hivataltól 70 embert küldenének el.
A környezetvédők utalnak arra, hogy az elmúlt évek a nagy környezetvédelmi és egészségügyi botrányoktól voltak hangosak, példaként említik a német szemétügyet, az erdők törvénytelen kivágását, a súlyos esztergomi vízszennyezést, a pirospaprika-botrányt, az élelmiszer-átcímkézéseket, amelyeket megfelelő hatósági ellenőrzés meg tudott volna előzni.
Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely lakóit nem sújtotta volna vörösiszap-katasztrófa, ha a hatóságoknak lett volna kapacitásuk arra, hogy a helyszínen ellenőrizzék az ajkai vörösiszap-tározót, és nem csak az érintett cég által benyújtott papírokból tájékozódtak volna annak állapotáról – írják a zöldszervezetek.
A civil szervezetek azt kérik, hogy a kormány a lakosság biztonságát, egészségét helyezze mindenek elé, és ne folytassa az előző kormányoknak az államigazgatás leépítését okozó politikáját, és ne hallgasson az IMF ilyen irányú követeléseire sem. Ellenkező esetben ugyanis Magyarország ki fogja írni magát a civilizált országok köréből – fogalmaznak közleményükben a zöldszervezetek.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.