Magyarországot bírálják, miközben évszázadok óta manipulálnak

A választási térképek átrajzolását tízévente, a legfrissebb népszámlálási adatok ismeretében szokták megtenni.

TK
2012. 01. 18. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brad Hurst, az Egyesült Államok nagykövetségének sajtóattaséja sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta azt az értesülést, miszerint amerikai részről felvetődött a magyar jogszabály hatályon kívül helyezésének igénye: „Egy választási törvénynek tiszteletben kell tartania az egyenlő és tisztességes bánásmód alapelveit, és tisztelnie kell az emberek akaratát.”

Amerikában az 1800-as évek eleje óta bevett gyakorlat a választókerületek átalakítása, amely a hatalmon lévő párt érdekeit, hatalomban maradását szolgálja. A CNN amerikai hírcsatorna ebben a témában készített egy elemzést, amelyből kiderül, hogy az idei képviselőházi választásokon a 435 mandátumért mindössze húsz körzetben folyik majd valódi küzdelem. A választási térképek átrajzolását tízévente, a legfrissebb népszámlálási adatok ismeretében szokták megtenni. Ennek köszönhetően a képviselőházi mandátumok 78 százaléka nem cserélt tulajdonost az elmúlt évtizedben.

Öt déli államban – Dél-Karolina, Georgia, Alabama, Mississippi, Louisiana – nemrég olyan választási térképeket rajzoltak a republikánus többségű törvényhozások, amelyek etnikai hovatartozásuk szerint csoportosították a szavazókat. Ennek következtében az öt államban együttvéve csak a Georgia állambeli John Barrow az egyedüli fehér politikus, akinek lakóhelye – az átalakítgatások révén – már nem képezi részét saját választókerületének.

Floridában a választók fellázadtak: a lakosok többsége megszavazott egy törvénymódosítást, amelynek értelmében a törvényhozásnak nincs többé joga pártpreferenciák figyelembe vételével választási térképet rajzolni. Két kongresszusi képviselő – a demokrata Corrine Brown és a republikánus Mario Diaz-Balart – bíróságon támadta meg a lakosság döntését, s az ezzel kapcsolatos jogi feladatokat egy ügyvédi irodára bízta, amelyet az adófizetők pénzéből finanszíroznak.

A CNN elemzése végül megállapítja, talán Iowában tartják az egyetlen valódi választást az idén Amerikában, hiszen ebben az államban három évtizede két, pártoktól független szakértő rajzolja meg a választókerületek határait – írja a Magyar Nemzet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.