A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által benyújtott zárószavazás előtti módosító indítvány szerint nemcsak a hivatalban lévő köztársasági elnök, hanem a volt államfők jogállásáról és javadalmazásáról szóló szabályok is sarkalatosak, azaz kétharmados többséget igénylők lennének. A javaslatot az alkotmányügyi bizottság – kormánypárti tagjainak 16 igen szavazatával – támogatta.
Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára azt mondta: az államfő juttatásai és a tisztsége megszűnése utáni juttatásai mind a köztársasági elnöki jogállás részét képezik, ugyanakkor az elmúlt hetekben kialakult egy vita arról, hogy ezek a juttatások a köztársasági elnöki tisztség miatt illetik-e meg az államfőt vagy sem. Hozzátette: ezért azt gondolják, hogy a köztársasági elnök esetén világossá kell tenni, ezek a jogállási kérdések egy sarkalatos törvényben kezelendőek.
Az MSZP is támogatta Pokorni kezdeményezését
A szakképzési törvény módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott zárószavazás előtti módosítójában Pokorni Zoltán azt javasolta, hogy a szakiskolai képzésben valamennyi évfolyamon együttesen rendelkezésre álló időkeret legalább harminchárom százaléka a Nemzeti alaptantervben meghatározottak átadásához álljon rendelkezésre, míg a szaktárca fix 33 százalékos arányt javasolt.
A bizottság tagjai közül senki nem támogatta a szaktárca javaslatát, Pokorni Zoltán módosítója ugyanakkor 22 igen szavazatot kapott, a kormánypárti képviselők mellett az MSZP-s politikusok is támogatták. A fideszes Turi-Kovács Béla úgy érvelt: a Pokorni-féle javaslatot támogatja, mert szerinte nem kerülhetnek hátrányos helyzetbe a szakképzésben részt vevők.
A bizottságnak azért kellett most választania Pokorni Zoltán és a minisztérium – eredetileg a fideszes Kara Ákos – javaslata között, mert május 21-én az Országgyűlés már szavazott a szakképzési törvény módosításához érkezett módosítókról, és mindkét előterjesztést elfogadta.
Pokorni Zoltán módosítójának indokolása szerint ez a megoldás garantálja a közismereti tanulmányok minimális mértékét, lehetővé teszi időkeretének többféle elosztását a szakiskola évfolyamain és azt, hogy – a köznevelési törvény szabta eddiginél szigorúbb feltételek mellett – továbbra is nyitott legyen az út az érettségit adó iskolákban való továbbtanulás előtt érdemi közismereti tanulmányok beszámításával. A szakképzési törvény módosításának zárószavazását múlt héten elhalasztotta a parlament, most hétfőn viszont már elfogadhatják az előterjesztést.
Nem volt cél a tartalmi változás
Áder János köztársasági elnök múlt héten azért küldte vissza megfontolásra a Háznak a médiaszolgáltatásokkal és a sajtótermékekkel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló, május 24-én elfogadott jogszabályt, mert házszabályellenesnek ítélte a fideszes L. Simon László egyik zárószavazás előtti módosító indítványának benyújtását.
Az alkotmányügyi bizottság kormánypárti többsége hétfői ülésén 16 igen szavazattal elfogadta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter zárószavazás előtti módosító indítványát, amelynek tartalma megegyezik L. Simon László korábbi javaslatáéval. Répássy Róbert, a tárca államtitkára a bizottsági ülésen azt mondta: a módosító javaslat azt a házszabály-szerűségi problémát orvosolja, amit a köztársasági elnök kifogásolt, nem volt cél a tartalmi változtatás.