Varga Ferenc, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: az érintett lépcsőházak hő- és füstelvezető rendszerei nem működtek megfelelően, a menekülőútvonalakon különféle tárgyak és eszközök voltak elhelyezve, amelyek elősegítették a tűz gyorsabb terjedését és nehezítették az oltást.
Nehéz hétvégéje volt a katasztrófavédelemnek
Az ezredes felidézte a vasárnap délelőtti kispesti paneltűz esetét is, amikor kigyulladt egy harmadik emeleti lakás amiatt, hogy a lakók a tűzhelyen hagyták a főzéshez használt olajat, amely lángra kapott, és a tűz átterjedt a negyedik emeletre is. Az igazgató elmondta, a tűzoltók 42 embert menekítettek ki a füstből, kettőt csak magasból mentő eszközökkel tudtak lehozni.
Szintén vasárnap egy X. kerületi társasházban egy lakás előterében ruhaneműk gyulladtak ki, Békásmegyeren, egy 15 emeletes panelházban a földszinti szemetes konténerben keletkezett tűz – idézte fel. A III. kerületi helyszínen a füst a szemétledobón keresztül több emelet folyosóit elárasztotta, a tűz gyorsan terjedt az elzsírosodott, nem megfelelően karbantartott rendszeren keresztül, ezért 18 embert kellett a tűzoltóknak kimenekíteniük.
Mire kell odafigyelni tűz esetén?
Varga Ferenc cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy a panelházakban gyakrabban keletkezne tűz, illetve hogy az ilyen épület kevésbé lenne biztonságos, mint a más agyagból épített társasházak. Az ezredes arról is beszélt: ha alsóbb szinten lévő lakásban keletkezik tűz, akkor a lakóknak „érdemes meggondolniuk”, hogy elhagyják-e otthonukat. Azt javasolta, ha lehet, akkor tömítsék el a szellőzőnyílásokat és a bejárati ajtókat, várják meg a tűzoltókat, vagy ha lehetőségük van, akkor meneküljenek a tetőre.
Mint mondta, a kispesti panelházból többen a tetőre menekültek, a tetőtéri ajtók ugyanis a bejárati ajtóval azonos kulccsal nyithatók – amelyek így szabályosak –, míg azok, akik a lépcsőházon keresztül lefelé mentek, a hatalmas füst miatt nem tudták elhagyni az épületet. Az ezredes elmondta továbbá, hogy a Lehel utcai és a III. kerületi tűzeset vizsgálata is tart, és ennek eredményétől függően szabhatnak majd ki bírságot, szankciókat a társasházzal szemben. Megjegyezte, ha szabálytalanságokat tárnak fel, akkor folyosószakaszonként 60 ezer forintos bírságot kell kiszabniuk, nincs mérlegelési jogkörük.
Az egész társasház fizet, ha egy lakó hibázik
Petróczi Tímea, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője felhívta a figyelmet arra, hogy a bírságot a társasházra, és nem egy érintett lakóra róják ki, mert az esetleges szabálytalanságot osztatlan tulajdonú közösségi térben, vagyis a folyosókon, lépcsőházakban tapasztalják. Az őrnagy elmondta azt is, az idei év első felében csaknem hétszáz tűzvédelmi ellenőrzést végeztek a katasztrófavédelmi kirendeltségek országszerte a társasházakban, és 112 esetben szabtak ki tűzvédelmi bírságot.
A leggyakoribb szabálytalanságok között említette, hogy a menekülésre szolgáló, közös használatú közlekedőterekben különböző tárgyakat helyeztek el vagy ráccsal zártak le a folyosószakaszokat. Volt olyan lépcsőház is, amelyben a tűzvédelmi berendezések időszakos felülvizsgálatát nem végezték el, illetve a társasházakba kihelyezett tűzvédelmi használati szabályok, előírások nem voltak naprakészek.