Sokat takaríthatunk meg

Még most van "felfutóban" az az informatikai rendszer, amelyben a háziorvosok betegeik ellátási történetét követhetik.

tt
2012. 07. 19. 17:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Világgazdaság csütörtöki számában írt arról, hogy a mintegy 6400 aktív háziorvos alig több mint 10 százaléka, 710 doktor érdeklődött tavaly március óta valamelyik páciense „betegéletútja” iránt.

Csak a beteg beleegyezésével kérdezhettek le adatokat

Az OEP az MTI-nek kifejtette: a lekérdezési folyamat igen szigorú keretek között történik, így azok pontosan nyomon követhetők. Azt írták, eddig valóban 710 háziorvos használta a rendszert. Ők összesen 9073 lekérdezést indítottak el 6878 betegre vonatkozóan. Van olyan háziorvos, aki már 393-szor hívott le adatot a rendszerből. A háziorvosok egyébként már 2011 januárjától lekérdezhetik betegeik ellátási útját. 2011-ben viszont az adatvédelmi szabályok még szigorúbbak voltak, a háziorvosnak először minden egyes betegét tájékoztatnia kellett volna a lekérdezési folyamatról, s csak a beteg beleegyezését követően hívhatta le az adatokat.

Ez a folyamat 2012 januárjától egyszerűsödött: a háziorvos alapértelmezettként most már minden hozzá tartozó biztosított adatait lekérdezheti, viszont a betegnek lehetősége van ezt a folyamatot letiltani az OEP területi szervein keresztül. Eddig országszerte összesen 35-en tiltották meg, hogy háziorvosuk láthassa a rájuk vonatkozó adatokat.
A háziorvosoknak az informatikai rendszeren keresztül kétféle módon tudják lekérdezni a hozzájuk bejelentkezett biztosítottak betegútját. Az egyik lehetőség egy internetes felület, ahová többszörös azonosítás után léphet be a háziorvos, majd az adott beteg taj számának beütése után megjelennek a vonatkozó adatok. A másik a háziorvosok által használt számítógépes programba beillesztett úgynevezett API-felszín, amelynek révén az orvos a saját gépéről bármikor egyszerűen lehívhatja betegének ellátási adatait.

A háziorvos azt láthatja, hogy a beteg mikor, hol és milyen típusú, az OEP által finanszírozott szolgáltatást vett igénybe, ilyenek például a gyógyszerkiváltási adatok, vagy az is, hogy a beteg járt-e a laborban. Azt tehát látja az orvos, hogy milyen típusú vizsgálatok történtek, de nem látja például a laborvizsgálatok eredményét.

Megelőzhetőek a felesleges vizsgálatok

A közlés szerint a rendszernek számos előnye van. Ezek közül a legfontosabbak a szakmai szempontok: ha az orvos pontosan látja betege előzményeit (például gyógyszerkiváltásait), akkor a terápiát is ennek megfelelően tudja alakítani. Pénzügyi szempontból pedig az előzményadatok alapján elkerülhetők a duplikált, sok esetben felesleges vizsgálatok, beavatkozások, gyógyszerrendelések, s ez hosszú távon költségmegtakarítást eredményez – írta az OEP.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.