Az OBH elnöke erről pénteken Debrecenben beszélt, amikor az ítélőtáblán megnyitotta az Európai Jogi Szaktanácsadó Bírák Egyesületének kétnapos tudományos szakmai konferenciáját.
„A szaktanácsadó bírák azok, akik az európai jog szellemét, szellemiségét tudják láttatni a kollégáikkal” – mondta Handó Tünde, kiemelve hogy nemzetközi tapasztalataikkal a bíróságok működése tárgyi feltételeinek biztosításában is segíteni tudnak, illetve az átláthatóság, a számonkérhetőség terén is helyt kell állniuk. A bíróságokhoz való hozzáférésben is számítanak az uniós tanácsadó bírákra: fontos, hogy az állampolgárok a bírósági szervezeten keresztül is el tudják érni az európai bírói fórumokat – jegyezte meg az OBH elnöke.
Darák Péter, a Kúria elnöke bevezető előadásában azt a dilemmát fogalmazta meg, hogy „vajon a tréner (szaktanácsadó) bíróknak csak az-e a feladatuk, hogy a közösségi jogelemeket érvényesítsék, vagy esetleg képesek-e a nemzeti értékeket, a nemzeti érdekeket is megjeleníteni valamilyen formában az uniós joggyakorlatban”. Véleménye szerint a bíróknál tapasztalható egyfajta vonzalom a magasabb jogelemek iránt, de az utóbbi nem mindig párosul nagyobb rendezettséggel. „A közösségi jog színvonala nem emelkedik annyira a nemzeti jog fölé” – állapította meg a Kúria elnöke.
Czine Ágnes, az Európai Jogi Szaktanácsadó Bírák Egyesületének elnöke megnyitójában kiemelte: míg a korábbi századokban a jogtudósok dolga volt megismertetni a hazai bírákat a külföldi gyakorlattal, most ez a feladat a szaktanácsadó bírákra hárul. Az elkövetkező évek fontos feladata lesz az európai uniós tagországokban az alapjogok harmonizálása, amelyben szintén komoly szerep hárul a tanácsadó bírákra – mondta az egyesület elnöke.