Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV Zrt. jelenlegi közönségkapcsolati osztályvezetője keddi tanúkihallgatásán kevés érdemi dologra emlékezett a Hagyó Miklós egykori szocialista főpolgármester-helyettes és társai ellen indult büntetőperben a Kecskeméti Törvényszéken. Hadnagy Ibolya tanácsvezető bíró a vádban szereplő szerződésekkel kapcsolatban hallgatta ki a tanút, akinek az ügyész, valamint a vádlottak és védőik is kérdéseket tettek fel.
A tanú szerint például a Well Reklám és PR Ügynökség Kft. – amely a Combino villamosok népszerűsítését vállalta 60 millió forint megbízási díjért – ismert kommunikációs cég, a szerződéssel kapcsolatos iratokat azonban hiányosan találták meg, amikor a közlekedési vállalathoz került.
Hagyó Miklós a február 26-ai tárgyaláson azt mondta, az ő főpolgármester-helyettessége idején költséghatékonyan rendeztek ünnepségeket, eseményeket. „Volt amikor én voltam a Mikulás” – tette hozzá, derültséget kiváltva a tárgyalóteremben.
A tanú a Pont EZ Kft.-vel megkötött szerződésekről csak általánosságban beszélt. A vádirat szerint a szükségtelen szerződésekért – többek között a Hócipő című szarkasztikus kétheti lapban PR-cikkek megjelentetésért, valamint tanulmány elkészítéséért – 12,2 millió forintot fizetett ki a BKV.
R. Miklós nyolcadrendű vádlott hangsúlyozta, a szerződésre szükség volt, mert ha valaki a szatirikus lapot olvasók között akarta a BKV Zrt.-t népszerűsíteni, akkor csak a Hócipő jöhetett szóba.
A tanú szerint bár nem látta, hasznosak voltak a GPS Capital Tanácsadó és Szolgáltató Kft.-vel aláírt megbízási szerződések, amelyeket a vádirat szerint „a BKV Zrt. kormányzati értékelése és megítélésének javítása, lobbistratégia” kidolgozása érdekében kötöttek. A BKV a kormányzati megítélés javítása érdekében kötött szerződésért 32,8 millió forintot fizetett a vádiratban szereplő időszakban a GPS Capitalnek. A teljesítést R. Miklós nyolcadrendű vádlott igazolta.
A Soda Reklám Tanácsadó és Szolgáltató Kft. által készített „tanulmányokra” a tanú szakmai véleménye szerint nem volt szükség.
A vádirat szerint R. Miklós nyolcadrendű vádlott „fiktív feladatot kreált” a cég részére, amelynek az MSZP II. kerületi elnökségi tagja volt az ügyvezetője. A cégnek a kisföldalatti luxusmetróvá pozicionálása, valamint a fogaskerekű vasút népszerűsítése tárgyában készített tanulmányokért összesen 18 millió forintot fizetett ki a BKV Zrt. A DAM Bt.-vel kötött megállapodásra a tanú nem emlékezett – a megbízási szerződést és a tanulmányt a bíróság előtt megtekintette.
A vádirat szerint a szerződést Antal Attila harmadrendű vádlott kötötte meg a DAM Bt. kültagjával, aki korábban a Hagyó Miklós által vezetett XII. kerületi MSZP-szervezetnek volt a tagja. A fiatalok bliccelés elleni kampányáról szóló tanulmány készítéséért összesen 5,7 millió forintot fizetett a BKV Zrt.
A per tanúkihallgatással folytatódik március 7-én. A vád szerint Hagyó Miklós L. Ottóval, a főpolgármester-helyettesi kabinet kommunikációs tanácsadójával és H. Évával, a BKV Zrt.-hez tartozó DBR Metro sajtóreferensével – saját vagy ismeretségi körük anyagi és gazdasági érdekeinek jogtalan előmozdítása érdekében – 2007 és 2009 között a BKV-vezetőknek olyan utasításokat adott, döntéseiket pedig oly módon befolyásolta, hogy a BKV számára hátrányos döntéseket hozzanak, ilyen szerződéseket kössenek.
A főügyészség szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig 1,49 milliárd forintnál nagyobb vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak.