A Margitszigetre is visszaköltözik az élet az árvíz után

Mindenütt ütemterv szerint halad a helyreállítás. A III. kerületi Királyok útját és a Nánási utat is megnyitják, csakúgy mint a Népszigetet.

WL
2013. 06. 20. 10:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarlós István a Margitszigeten elmondta: a területen lévő homokzsákokat már begyűjtötték, és június 24-éig a depóból is elszállítják őket. Tájékoztatása szerint várhatóan szombattól látogatható lesz a margitszigeti Palatinus strand és a sportuszoda is. A szigeten az elkordonozott területeken még van víz, s összesen 37 darabbal csökkent a faállomány, amiben az árvíz mellett a korábbi esőzések is közrejátszottak. A főpolgármester megjegyezte: a szökőkút július 1-jére tervezett átadását semmi nem veszélyezteti. Tarlós István szólt arról is, hogy a 2-es villamos néhány napig csak a Lánchídtól délre közlekedik, mert statikailag meg kell vizsgálni a parti támfalat.

Bakondi György árvízi helyreállításért felelős kormánybiztos arról számolt be: mindenütt ütemterv szerint halad a helyreállítás, s ugyanaz a szervezettség jellemző, mint a védekezéskor. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója arról is beszámolt, hogy az állami védművek több mint felét visszabontották az országban, a települések 54 százalékában végeztek a helyreállítási, 70 százalékában a mentesítési munkálatokkal. Az érintett települések 79,5 százalékában már van áram is.

Összesen 159 kilométer közutat adtak vissza a forgalomnak, és jól halad, 41 százalékos a vasúti helyreállítás is – mondta Bakondi György, hozzátéve: több mint 24 ezer hektáron fejezték be a szúnyogirtást. Kitért arra is: az árvíz miatt kitelepített 1570 emberből 1248 már hazatérhetett, s a következő napokban visszatérhet az egyik idősek otthonába egy nagyobb csoport is.

Délben ismét megnyílt a Népsziget, erről a XIII. kerületi helyi védelmi bizottság döntött csütörtöki ülésén. A fővárosi kormányhivatal arról tájékoztatott, hogy a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársai délelőtt befejezik a közterületek szivattyúzását a szigeten, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. pedig elvégzi a tisztítási munkálatokat. Ezután a sziget lakói visszaköltözhetnek, délben pedig már a kajak-kenu edzések is megkezdődnek. A Népszigetet június 5-én zárták le.

Bár a hét végén és a jövő hét elején várható csapadék a Duna és a Tisza vízgyűjtő területein, a következő hat napban a két folyó vízszintjére csak kismértékben hat – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs.

A közlemény szerint a Duna szempontjából fontos bajor és osztrák vízgyűjtő területeken a csütörtök reggeli meteorológiai előrejelzés szerint területi átlagban is jelentős csapadék várható vasárnap és kedden, azonban az ezekből kialakuló vízszintemelkedések hatása a következő hat napban csak kismértékű lesz, és várhatóan a továbbiakban sem okoznak árvédelmi készültségi szinteket meghaladó vízállásokat.

A Dunán Bajánál szombaton, Mohácsnál pedig vasárnap várható a vízszint elsőfokú árvízvédelmi készültségi szint alá süllyedése – tették hozzá. Mint írták, a Tisza vízrendszerének felvidéki, kárpátaljai és erdélyi területein szintén számottevő mennyiségű csapadék várható, de az ezekből kialakuló árhullámok a következő hat napban várhatóan szintén csak jelentéktelen vízszintemelkedéseket okoznak.

Még nem költözhettek vissza otthonukba az árvízveszély miatt kitelepített lakók a Tolna megyei Bátán – közölte a katasztrófavédelem csütörtökön az MTI-vel. Boros Brigitta megyei szóvivő elmondta: a településen építészek, a népegészségügyi szervezet és a katasztrófavédelem munkatársai vizsgálják a veszélyeztetett részen fekvő ingatlanok állapotát. Tíz lakóépületbe már visszakapcsolták az áramot, a visszaköltözésről azonban csak a szemlék után döntenek – tette hozzá.

Az 1700 lakosú községben 27 embert telepítettek ki a dunai árhullám érkezése előtt, és összesen 43 ember hagyta el otthonát. A szóvivő beszámolt arról, hogy a települést védő, két és fél kilométer hosszú ideiglenes gát elbontását jelenleg is végzik, eddig a 150 ezer homokzsák egytizedét bontották vissza. A munkában csaknem kétszáz ember, közük sok önkéntes vesz részt.

A árvizet követő rendkívüli melegben sürgető feladat a vérszívók elleni védekezés fokozása, ugyanis a korábban elöntött területeken óriási szúnyoginvázió várható, és a nyomukban megjelennek a kullancsok is – mondta a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Kapiller Zoltán közölte, szervezetük az élősködők eltávolítására szolgáló kullancskanalakat, illetve Lyme-kór-teszteket juttatott el a Budapesti Tűzoltó Szövetségen keresztül az árvízi védekezésben részt vevő tűzoltóknak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.