A legfelsőbb bírói fórumon kedden iratismertetést tartottak, amelyből kiderült többek között, hogy a bank álláspontja szerint az árfolyamrés nem a kölcsönszerződés költsége, nem a költségek között szabályozott tétel, hanem egy speciális számítási mód. A vételi és eladási árfolyam alkalmazása a folyósítandó kölcsön, illetve a törlesztendő kölcsön összegének kiszámítását teszi lehetővé.
A bank azzal is érvelt, hogy a vitatott szerződés tartalmazza a teljes hiteldíjmutatót (THM), amiben benne van az árfolyamrés, ha tehát az árfolyamrés mégiscsak költség lenne, úgy benne van a szerződésben. Azt is felvetette, hogy ha érvénytelen lenne a szerződésnek az árfolyamrésre vonatkozó része, az az egész megállapodás szempontjából olyan csekély jelentőségű, ami miatt aránytalanul súlyos jogkövetkezmény lenne az egész szerződés semmiségének kimondása.
A legfőbb ügyésznek a perben a Kúria felhívására adott és kedden ismertetett szakmai véleménye szerint a devizaátváltás költsége nem a kölcsön része, nem kell feltüntetni a szerződésben, ezért a perbeli szerződés nem semmis. A felek felszólalásai után a Kúria egyórás szünetet tartott, majd július 4-ére halasztotta határozatának kihirdetését.
A tárgyalás idején több százan kezdtek demonstrálni a Kúria Markó utcai épülete előtt. A tiltakozók táblákkal, zászlókkal demonstráltak, és voltak, akik egy akasztófára felfüggesztett bábut vittek magukkal. A tiltakozók később tovább mentek a Képviselői Irodaházhoz. A tüntetők „le a bankokkal”, „elég volt”, „követeljük a devizahitelek eltörlését” jelszavakat kiáltozták erős rendőri biztosítás mellett.
A tüntetés útvonalán megbénult az autóforgalom, a menet résztvevői időről időre megálltak az útba eső bankfiókoknál, ahol „gyertek ki” felkiáltásokkal tiltakoztak a devizahitelek ellen. Az MTI tudósítója azt tapasztalta, hogy a fiókokat is rendőrök védték.
A rendőrség egy embert előállított a helyszínről, mivel a férfi kivált a vonulók közül és festékkel két pénzintézetnek is lefújta a külső üvegét az Oktogonnál. A 47 éves nyíregyházi férfit rongálás miatt a VI. kerületi rendőrkapitányságra előállították. Más intézkedésre nem volt szükség.
A Kúria egy devizahiteles OTP Bank Zrt. ellen indított perét tárgyalta, ahol a magánszemély a szerződés semmisségének kimondását kérte azért, mert a bank nem tüntette fel az árfolyamrés, az átváltás költségét a hitelszerződésben. A per a Pesti Központi Kerületi Bíróságon kezdődött 2012 februárjában, és a bíróság áprilisban elutasította a keresetet. A másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék 2012. decemberi jogerős közbenső ítélete azonban azt mondta ki: érvénytelen a felek között létrejött kölcsönszerződés. A Kúriához az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet.
Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője a felülvizsgálati tárgyalás kapcsán délelőtt azt nyilatkozta, a Fidesz a devizahitelesek oldalán áll. Hozzátette, a Gyurcsány–Bajnai-kormányok miatt ma alig van olyan család, amelyet ne sújtana a devizakölcsönök csapdája.
Hitelszerződések ezrei válhattak volna semmissé, ha a Kúria úgy döntött volna, hogy az árfolyamrés költség, így külön pontként kellene szerepelnie a hitelekkel kapcsolatos dokumentumokban. Ha az árfolyamrés a banknak bevétel, akkor a köznyelv okkal tekinti azt az ügyfél oldaláról költségnek – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjújában Doubravszky György. A pénzügyi jogok biztosa szerint nagy a baj, ha már abban sem értenek egyet a bankok és az ügyfelek, hogy mi a költség.