Így áll a helyreállítás

A kilencvenöt közül hatvanhat településen már befejeződött a dunai árvíz utáni helyreállítás – közölte a helyreállítási miniszterelnöki megbízott.

LM
2013. 06. 24. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bakondi György elmondta, hogy az országos védvonalakon az ideiglenes gátak visszabontása ütemesen halad, eddig a munka 61,4 százalékával készültek el. Amint befejezik a visszabontást, hozzákezdenek a gátak állékonyságának, sérüléseinek javításához.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője hangsúlyozta, hogy az árvízkor lezárt utak 97,3 százaléka újra járható. Mindössze két alsóbbrendű utat nem nyitottak még meg Bács-Kiskun megyében. A további helyreállítás azon utak esetében is szükséges, amelyekre ideiglenesen átterelték a forgalmat az árvíz idején – tette hozzá.

Bakondi György jelezte, hogy az árvíz miatt kitelepített 1570 emberből 1338 visszatért otthonába. Az áramot 93,4 százalékban már visszakapcsolták, a fertőtlenítés készültsége 87 százalékos. A szúnyoggyérítés intenzíven zajlik a Duna teljes hazai szakaszán, eddig a munka 48 százalékát végezték el. Az érintett önkormányzatok védekezési költségeiket és káraikat a vis maior alaptól igényelhetik. Az eddig bejelentett igények elérik a 10 milliárd forintot – tette hozzá.

A főigazgató elmondta, hogy az állami védekezés költségeit most összesítik, és azokat az állam a különböző szervezeteknek meg fogja téríteni. A felülről nyitott, 51 milliárd forintos alapból nemcsak a hivatásos állomány túlórapénzét, hanem a speciális mentőcsoportok és önkéntes tűzoltók mentési költségeit is kifizetik. Kiemelte: a költségadatokat olyan formátumban összesítik, amelyet az Európai Szolidaritási Alap is elfogad, és lehetőség szerint benyújtják igényüket a szervezetnek.

Dorkota Lajos Fejér megyei kormánymegbízott emlékeztetett: a június 4-én összehívott rendkívüli megyei védelmi bizottsági ülésen 21 határozatot hoztak, azok mindegyikét végre is hajtották. A Duna június 10-én tetőzött Fejér megyében: a legnagyobb vízállás 27 centiméterrel haladta meg a valaha mért legmagasabb vízszintet. A megye hét településén összesen 104 ezer homokzsákot helyeztek ki, abból 80 ezret Kisapostagon. Mára a megyében az összes kitelepített visszatérhetett otthonába.

Schreiner Béla (független), Kisapostag polgármestere elmondta, hogy településvezetőként a mostani volt a negyedik árvize, de ilyen nagy összefogást még nem tapasztalt. Szerinte ennek is köszönhető, hogy egyetlen házba sem tört be a víz, noha ez 2002-ben megtörtént.

Június 22-ig több mint 407 millió forint adomány érkezett az árvízi károk enyhítésére – jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, a Humanitárius Koordinációs Tanács elnöke június 23-án délben a közmédia jótékonysági napján.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.