A jelenleg Pest megye déli részén fekvő város megyeváltását a település képviselő-testülete kezdeményezte, szerintük ugyanis számos előnnyel járna, mind a közigazgatási szolgáltatások, mind az egészségügyi ellátás igénybevétele szempontjából, ha Bács-Kiskun megyéhez tartoznának, amelynek székhelye, Kecskemét mindössze 16 kilométerre fekszik tőlük – derül ki az előterjesztés indoklásából.
Nagykőrös a döntéssel a dél-alföldi régióhoz kerülne, így előnyösebb helyzetből pályázna európai uniós támogatásokra. A képviselő-testület szerint a foglalkoztatás bővülését is hozhatja a város számára, ha ahhoz a közigazgatási egységhez kerülnek, amelyhez az 1950-es megyerendezés előtt is tartoztak. A városban április 7-én tartottak népszavazást a kérdésről, amelyen ugyan a választásra jogosultaknak mindössze 33 százaléka vett részt, így érvénytelen lett, azonban az érvényesen voksoló több mint 6300 ember közül meghaladta az 5600-at a megyeváltás mellett szavazók száma
A megyeváltás a soron következő országgyűlési és önkormányzati választásokat nem érintené, mivel – ahogy az indoklásban olvasható – a választókerületi határok módosításai választójogi aggályokat vetnek fel. Nagykőrös jelenleg járási székhelyként működik, a járáshoz tartozó Kocsér és Nyársapát településeknek így más járásokhoz kell csatlakozniuk, és mérlegelni kell azt is, hogy Nagykőrös miatt egy új járást kell-e létrehozni vagy a településnek kell egy meglévőhöz kapcsolódnia.