Rács mögött az orosz alvilág elitje

Már hosszabb ideje a rendőrség látókörében volt az a Dunakeszin két hete elfogott grúz férfi, akit az olasz hatóságok azzal gyanúsítanak, hogy ő az egyik legnagyobb orosz ajkú bűnszervezet, a Kutaisi klán vezetője.

Magyar Nemzet
2013. 06. 28. 2:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét állam hatóságai, köztük a magyar rendőri szervek június közepén egy időben csaptak le a Kutaisi klán néven elhíresült, grúz gyökerű bűnszervezet tagjaira, köztük annak vezetőjére, a Django becenevű, Dunakeszin élő férfira. Az Europol által koordinált akcióban a Terrorelhárítási Központ kommandósai egy családi házban fogták el az 52 éves M. D.-t, aki a gyanú szerint a magukat Törvényes tolvajoknak (Vor v zakone) nevező bűnszervezet vezetője. Az Olasz Nemzeti Rendőrség operatív szolgálatának kezdeményezésére másfél éve induló titkos eljárásban a hét országban egyszerre vették őrizetbe a társaság tizenkilenc tagját. Az akció központja az olaszországi Bariban volt, ahol hét bandatagot tartóztattak le. Ezzel egy időben Csehországban, Franciaországban, Németországban, Portugáliában, Litvániában is lecsaptak a társaság tagjaira, és az akciókat támogatták a belga, valamint a lengyel rendőrök is.

A Dunakeszin elfogott keresztapánál nem találtak készpénzt, a többiektől azonban fegyvereket, jelentős mennyiségű kábítószert és több mint százezer eurót is lefoglaltak az egyes hatóságok. A társaság a gyanú szerint Olaszország-szerte követett el zsarolásokat, illetve gyilkosságokat, de a számlájukon szerepel az egykori rivális, a szintén grúz gyökerű Tbiliszi klán tagjainak kivégzése is. Az Europol az elfogásokról kiadott közleményben kitért arra, hogy a két klán az „eurázsiai maffiák” feletti teljes ellenőrzés miatt harcolt egymással, és ez vezetett a riválisok 2013 januárjában, Moszkvában történő meggyilkolásához. Mint írták, a leszámolás hatalmi vákuumot hozott létre, a kulcspozícióban lévő vezetők erőszakosan próbáltak meg feljebb jutni, és egy ideig védőpajzsként használták az unió területét, ahol kikerülhettek a hazai büntetőeljárások hatálya alól.

A másfél évig tartó, egész Európában végrehajtott hírszerző tevékenység és nyomozás sikerének záloga az volt, hogy működött a belső konspiráció, azaz az utolsó pillanatig titokban maradt az akció. Sok ország szervezett bűnözés elleni részlege dolgozott együtt, de a beavatottakon kívül mindenki más csak akkor tudta meg, hogy miben vesz részt, amikor az elfogások megtörténtek. Ezt mondta a Magyar Nemzetnek az a neve elhallgatását kérő szakértő, aki a Belügyminisztérium megbízásából eljárva megismerhette az ügy titkos részleteit is. Véleménye szerint a magyar és többi érintett rendőrség is tisztában van vele, hogy a vezető és egyes fontos klántagok elfogása még nem jelenti a csoport felszámolását.

Swendt Pál

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.