Új módszerekkel küzd a kábeltolvajok ellen a BKV

Jelentősen csökkent a hálózaton a kábellopások száma májusban és júniusban – közölte a Budapesti Közlekedési Központ

BL
2013. 06. 28. 5:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI megkeresésére a központ arról tájékoztatott, hogy az év ötödik és hatodik hónapjában a felére csökkentek az ilyen esetek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Megjegyezték ugyanakkor, hogy ezekből az adatokból nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni. Ebben az évben eddig a kábellopások okozta kárérték 30 százalékkal csökkent 2012 első hat hónapjához viszonyítva.

A központ hangsúlyozta: az elmúlt időszakban a Pest megyei és a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal közösen végzett ellenőrzések, akciók sikeresek voltak, több kábeltolvajt is sikerült elfogni. A lopások a felvásárlói piac ingadozása szerint fordulnak elő, amikor a réz iránti kereslet megnövekszik, akkor naponta két-három lopást is észlelnek.

A BKK tájékoztatása szerint 2007 óta nőttek meg ugrásszerűen és váltak rendszeressé a BKV-t érintő kábellopások. Az eltulajdonított kábelek összértéke meghaladja a 2 milliárd forintot, az okozott kár azonban ennek a kétszerese a helyreállítás és a buszos pótlás költségei miatt.

A gyors rendőrségi beavatkozás a BKK tájékoztatása szerint nagyon nehéz, mert a lopások általában az éjszakai üzemszünet során történnek. A BKV ezért olyan rendszer telepítésére hirdetett meg közbeszerzési eljárást, amely alkalmas a lopások azonnali észlelésére. Az aktív védelem szabotázsvédett, szünetmentes az energiaellátása, így megrongálására kicsi az esély. A kísérleti rendszer már több helyszínen működik, villamos- és hévvonalakon is kiválóan vizsgázott. További bővítés a közbeszerzési eljárás lezárása után lehetséges.

Emellett a BKK olyan rendszerre is közbeszerzést hirdet, amelynek használatával a kábel mikroszemcsékkel azonosítható jelet hagy az elkövetők ruháján, kezén és mindenen, amivel a levágott kábel kapcsolatba kerül. Erre azért van szükség, mert a lopásokat nagyon nehéz bizonyítani, ha nincs tettenérés. A jelölés szemmel nem látható, de olyan azonosítót tartalmaz, amely megfelelő műszerrel kimutatható, és a kábel pontos beépítési helyszínének, valamint a kábel tulajdonosának a meghatározására is alkalmas.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.