A közlés szerint az államtitkárság fontosnak tartja, hogy a társadalom tisztán lássa, mire fordítják az életmentésre, a gyógyításra felajánlott összegeket az egyes, gyógyításért adományokat gyűjtő alapítványok.
Szócska Miklós államtitkár nemrég bejelentette, hogy a transzparens adományozás és a „szolidaritási hiénák” kiszűrése érdekében kidolgozza a Semmelweis garanciavédjegy odaítélésének elveit, közösen a Nemzeti Betegfórummal és az Országos Betegjogi, Ellátottjogi Gyermekjogi és Dokumentációs Központtal. A munka januárban kezdődik.
A 2013. december 18-án megjelent „Védjegy az átlátható adományozásért” című cikkükben azzal, hogy közöltük, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal nem rég több, jótékonysági célú, rákos gyermekek gyógyításáért pénzt gyűjtő alapítványnál tapasztalt visszaélést, majd ismertettük, hogy Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány gyermekmentőjével rendszeresen furikázik az otthona és a belváros között, azt a hamis látszatot keltettük, mint hogyha a Gyermekrák Alapítvány is azon alapítványok között lenne, amelyek vonatkozásában a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal visszaélést tapasztalt. Azzal, hogy azt híreszteltük, hogy a Gyermekrák Alapítvány is azon szervezetek közé tartozik, amelyik több tízmillió forintot költöttek eddig reklámra, miközben arányaiban jóval kevesebbet valódi célokra, azt a hamis látszatot keltettük, hogy a Gyermekrák Alapítvány a bevétele jelentős részét nem a közhasznú céljaira fordítja. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Gyermekrák Alapítvány 2011-ben 180.276.000 forintot, 2012-ben 183.110.000 forintot fordított közhasznú célra, amely az összes kiadásának 60 százaléka, illetve 70 százaléka volt.
Közleményük szerint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal nemrég több jótékonysági célú, rákos gyermekek gyógyításáért pénzt gyűjtő alapítványnál is tapasztalt visszaélést. Az államtitkárság mélységesen elítéli, ha alapítványok, különösen a beteg gyermekek gyógyításáért adományokat gyűjtő szervezetek visszaélnek mindazok bizalmával, akik támogatták őket. „Ha beigazolódik, hogy igazak az ezzel kapcsolatos sajtóhírek, akkor morális csőd és kritikán aluli erkölcsi vétség az, amit ezek az alapítványok tettek” – fogalmazott az államtitkárság közleményében.
Az Index hírportál kedden reggel közölte: „mentős körökben jó ideje terjed a pletyka”, hogy a Gyermekrák Alapítvány gyermekmentő feliratú Mercedesével reggelente maga Balogh István, az alapítvány elnöke furikázik otthona és a belváros között. A portál újságírója többször is a tanúja volt, hogy Balogh István az adományokból vásárolt, személyautós kivitelű betegszállítóval teszi meg a távot budaligeti villája és az alapítvány nyolcadik kerületi Rákóczi téri irodája között. A portál kérdésére az alapítvány elnöke elmondta, hogy a betegszállítót néha „közérdekű ügyintézésre” is igénybe veszik, de magáncélra soha nem használják.
Kedden Latorcai Csaba, az Emmi nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek úgy fogalmazott, „jó lenne, ha végre a rákos gyermekek gyógyítását segítenék az ilyen járművekkel, és nem a luxust”. Mint elmondta, a Gyermekrák Alapítvány is azon szervezetek közé tartozik, amelyek több tízmillió forintot költöttek eddig reklámra, miközben arányaiban jóval kevesebbet valódi célokra.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés néhány nappal ezelőtt módosította az egyszázalékos törvényt, 2014-től már nem tartalékolhatnak a civil szervezetek, vagyis egy év alatt el kell költeniük a tárgyévi támogatást. Latorcai Csaba hangsúlyozta, hogy nem gyűjthetik a személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlásából beérkezett támogatásokat évekig például gyermekrákkórház építésére.
A Fidelitas keddi közleményében azt írta, megdöbbenéssel értesült arról, hogy a Gyermekrák Alapítvány elnöke, Balogh István gyermekmentő feliratú kisbusszal „rendszeresen furikázik budai luxusvillája és a belváros között”. A nagyobbik kormánypárt ifjúsági tagozata szerint egyre többször derül ki, hogy „szánalmas ügyeskedők egy karitatív ügy mögé bújva verik át a jóhiszemű adakozókat”.