Jávorék szépítenének, a Jobbik visszafordulna

Az Együtt–PM kedden megkezdte az aláírásgyűjtést az EP-választásra, a Jobbik pedig elárulta, mit szeretne, Gyurcsány a DK-s EP-lista élén.

TK
2014. 04. 10. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke egy csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatón közölte: az EP-választás kiemelt jelentőségű számukra, mert lehetőséget ad arra, hogy a múlt vasárnapi országgyűlési választás után „rövid időn belül szépíteni tudjunk”. Az európai parlamenti választás arra is jó, hogy levonják a vasárnapi eredmény tanulságait, és elkezdjék azt a munkát, amelynek végén a most súlyos vereséget szenvedett ellenzék a 2018-as parlamenti választáson már kiérdemli a szavazók többségének bizalmát – folytatta a szervezet társelnöke.

Mint arról korábban beszámoltunk, az új házszabály szerint az ellenzéki összefogás kisebb pártjai úgy sem alakíthatnak önálló frakciót, hogy a szövetség más tagjainak csatlakozását elfogadják – közölte a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közjogi Intézetének adjunktusa szerdán. Vértesy László úgy indokolt, hogy az új parlament megalakulásának napján hatályba lépő házszabály szerint országgyűlési képviselőcsoport alakítására a választáson országos pártlistát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz tartozó képviselők jogosultak; frakciót legalább öt képviselő hozhat létre. Ez a fejlemény egyébként még nehezebb helyzetbe hozta a bajnaista képviselőket.

 

A baloldali szövetség tagjai már a választás után két nappal üzengetnek egymásnak. Az Együtt–PM társelnöke szerint nem Mesterházy Attilának kellett volna vezetnie a kormányváltó összefogást. Juhász Péter úgy fogalmazott: „szerencsésebbnek tartottam volna, hogyha ezt a listát nem Mesterházy Attila vezeti, hanem Bajnai Gordon. Őt lényegesen alkalmasabb jelöltnek tartottam, és azt gondolom, hogy nem volt szerencsés, hogy Gyurcsány Ferenc rajta volt ezen a listán, mert vele nem lehet szavazatokat maximalizálni, ezt bizonyítja a választási eredmény is.”

Az Együtt–PM Szövetség a kampány során be akarja mutatni, hogy miért alapjaiban elhibázott az Orbán-kormány európai uniós politikája és külpolitikai orientációja. Emellett fel akarják vázolni, hogy szerintük milyen lenne az ország számára „valóban előnyös” Európa-politika – sorolta elképzeléseiket. Külön kiemelte, hogy szervezetük lehetőséget kapott annak az önálló arculatnak és programnak a megfogalmazására, amelyet az országgyűlési kampányban nem tudtak eljuttatni a választókhoz.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az Együtt–PM képviselő-jelölti listáján az utolsó simításokat végzik, és a hét végéig elkészül. Hozzátette, hogy a PM már elkészítette a sajátját, amelyet ő vezet. Hangsúlyozta, hogy a PM-nek a közös listán mindenképpen bejutásra esélyes hely jár, ezért neki az első vagy a második helyet kell kapnia. „Minden lehetséges” – fogalmazott arra reagálva, hogy megelőzheti-e a listán az Együtt–PM Szövetséget vezető Bajnai Gordont. Azt is kijelentette egy felvetésre, hogy a PM listáját nem az országgyűlési választás miatt lemondását most felajánló elnökség, hanem a párt tagsága állította össze, és nem is módosítanak rajta.

Jávor Benedek egy kérdésre felelve nem tartja a választók becsapásának azt, hogy Bajnai Gordon lemond képviselői mandátumáról. Hozzátette, az emberek egy ötpárti listát szavaztak be a parlamentbe, és egy vezető politikusnak joga van úgy dönteni, hogy vállalja a felelősséget az eredményért.

A PM társelnöke nem tudott egyértelmű választ adni arra, hogy hogyan fognak nekivágni az önkormányzati választásoknak, ahogy azt is korainak tartotta kijelenteni, hogy az ellenzék kit indít a főpolgármesteri posztért. Elmondta, véleményük szerint ha a szocialista Horváth Csabát indítanák, akkor azzal komolyan kockáztatnák, hogy megint rossz eredményt érnek el. Arra nem válaszolt, hogy kit tartana megfelelő jelöltnek.

A fővárosi Szabadság térre tervezett emlékmű körül kialakult helyzetről beszélve jogosnak nevezte a tiltakozást és az ellenállást. Szavai szerint miközben Magyarországnak számos problémája van, például a munkahelyteremtés vagy az Oroszországtól való függés erősödése, nem szabad azt sem alábecsülni, hogy a kormány a történelemmel való szembenézés helyett „megpróbálja elferdíteni” a tényeket. Azt vérlázítónak nevezte, hogy a kabinet a választás előtt levette napirendről az emlékmű ügyét, majd a választások után folytatták az építési munkálatokat.

Staudt Gábor, a Jobbik országgyűlési képviselője csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Európai Unió egy szuperállam irányába indult el, a szervezet Lisszabon után alapvetően megváltozott, és már nem az, ami Magyarország 2004-es csatlakozásakor volt. Kifogásolta az EU beavatkozási kísérletét például az akác kiirtásával összefüggésben, álláspontja szerint erről nem ott kellene dönteni. A képviselő leszögezte: a nemzetek Európájában, az együttműködésben hisznek, szerintük vissza kell fordulni a mostani tévútról.

A politikus úgy véli: az uniós források nem jutnak el a megfelelő helyekre, s egyik kormány sem vont gazdasági mérleget a tagságról. Staudt egy ilyen kimutatás elkészítését sürgette. Kitért arra: pártja programjában a termőföld megvédése, a kis- és közepes vállalkozások védelme és forrásokhoz juttatása, valamint a magyar bérek európai szintre felzárkóztatása szerepel. A Jobbik szerint tiszta vizet kell önteni a pohárba, és meg kell kérdezni az embereket, hogy milyen irányban képzelik a jövőt.

A párt európai parlamenti részvételi szándékának okait firtató kérdésre azt mondta: ott kell lenni, ahol a döntések születnek, hogy ráhatással tudjanak lenni a folyamatokra. A kívánt mandátumok számát illetően Staudt Gábor nem bocsátkozott becslésekbe, de jelezte: jobb eredményre számítanak, mint 2009-ben.

Az ellenzéki képviselő a pálinkafőzés szabadságáról szóló európai bírósági döntésre úgy reagált: olyan ősi magyar szokást érint, amelybe az Európai Uniónak nem kellene beleszólnia. Ez az a „birodalmi szemlélet”, amely ellen fel kívánnak lépni, s kiállnak a jelenlegi magyar szabályozás mellett – szögezte le.

Gyurcsány Ferenc pártelnök vezeti a Demokratikus Koalíció EP-listáját – közölte a DK csütörtökön az MTI-vel. A listáról a párt elnöksége döntött. Az első öt hely további sorrendje: Molnár Csaba ügyvezető alelnök, Niedermüller Péter alelnök, Kakuk György és Kerék-Bárczy Szabolcs elnökségi tagok.

Gréczy Zsolt közölte, Gyurcsány Ferenc nem kíván Brüsszelben dolgozni, akkor is a magyar parlamentben folytatja a politizálást, amennyiben az EP-választáson mandátumot szerez. A szóvivő reményei szerint a DK legalább két képviselőt küld az Európai Parlamentbe.

Bokros Lajos pártelnök vezetésével tíztagú listát állít az európai parlamenti választásra a Modern Magyarország Mozgalom. A jelölteket csütörtökön, Budapesten mutatta be a szervezet. A pártelnök azt mondta: a tíz ember méltóképpen jelképezi pártjuk gondolatvilágát, értékrendjét, világnézetét, ugyanakkor nem gondolják, hogy ennyi embert be tudnának juttatni az EP-be.

Bokrost Pusztai Erzsébet orvos követi a listán, aki korábban MDF-es és MDNP-s színekben is volt országgyűlési képviselő, az MDF-kormányokban, valamint az első Orbán-kormányban is volt államtitkár egészségügyi területen. A lista harmadik helyén Kajdi József áll, aki az MDF-kormányok idején vezette közigazgatási államtitkárként a Miniszterelnöki Hivatalt. Őt követi Bartha Péter tanár, vállalkozó és Fülöp Hajnalka ügyvéd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.