A kormányfő úgy fogalmazott: a kabinet helyes utat választott a duális szakképzési rendszerrel, de „az igazán jó hír, hogy ez az út, ez a politika, a jövő útja biztonságban van [ ], legalább négy évig ezen az úton mehetünk tovább”.
Orbán Viktor közölte, hogy megállapodást készülnek kötni a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával arról, hogy a 2014–20-as fejlesztési időszakban több tízmilliárd forintot fordítsanak a szakképzési rendszer fejlesztésére. Megköszönte egyúttal az MKIK-nak, hogy az elmúlt években a kormány „elvszerű és elkötelezett” segítője volt a munkaalapú gazdaság megteremtésében, a kétkezi munka becsületének helyreállításában és a szakképzési rendszer megújításában. Beszédében célként fogalmazta meg, hogy a szakiskolák ne a munkanélküliek, hanem a munkából élők számát gyarapítsák, a tanulók olyan mesterségeket tanuljanak, amelyekkel az iskola elvégzése után valóban elhelyezkedhetnek szakmájukban.
Ahhoz, hogy Magyarország legyen Európa egyik termelési központja – folytatta Orbán Viktor –, magasan képzett szakembergárdára van szükség, „a magyar szakemberek ma az ország legfontosabb versenyelőnyét jelentik”. A miniszterelnök a diákoknak azt mondta: aki már tizenévesen egy szakma sztárja, az jó úton halad, hogy sikeres ember is legyen. Hozzátette, reméli, hogy Magyarország hamarosan nemzetközi szakmai versenynek is otthont adhat. Az ehhez szükséges támogatást a kormány biztosítja – közölte.
A felsőoktatásban is be kell vezetni a duális képzést azokon a területen, amelyek a reálgazdaság számára képeznek szakembereket – fejtette ki Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben a kamara és a kormány megállapodott a szakképzés átalakításáról, tavaly szeptembertől duális képzési rendszer működik a szakmunkásképzésben.
Az MKIK elnöke szerint az, hogy Orbán Viktor miniszterelnök részt vesz a rendezvényen, világos üzenetet jelent: azt, hogy a kormány figyelmének középpontjában áll a szakképzés. Parragh László sürgette annak lehetőségét, hogy a szakmunkások intézményesen továbbtanulhassanak a felsőoktatásban.
A szakmunkástanulók versenyén 2014-ben mintegy 4 ezer végzős szakmunkástanuló indult, a döntőbe 194-en jutottak be, 106 iskola képviseletében, 38 szakmában. A versenyzők 80 százaléka teljesítette a szakvégzettség megszerzéséhez szükséges feltételeket – mondta Parragh László.