Az államtitkár a Partnerségi program részeként indított konferenciasorozat újabb állomásán, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen hangsúlyozta, a kormány a Magyary program keretében évről évre igyekszik megújítani és fejleszteni a közigazgatást, s a munka egy fontos fázisa mostanra lezárult. Kiemelte: konzultációsorozat keretében végiglátogatták a kormányhivatalokat és ennek részeként a Partnerségi program során végiglátogatják az egyetemek jogi karait is.
Rétvári az elmúlt időszakot értékelve rámutatott: évente 16 millió közigazgatási és bírósági ügy keletkezik, ebből a Magyary program jogszabályi módosulásai következtében 5 milliónak változott gazdája, és került át általában a jegyzőktől a járási és megyei kormányhivatalokhoz.
A megyei kormányhivatalok ma 17 olyan szervezetet foglalnak magukba, amelyek korábban különállóak voltak. Élükön főispán áll, aki nem csak a szabályosságért, hanem eredményességért is felel. Hatvanezer dolgozó munkáltatója változott meg az átalakítások nyomán. Összehasonlításul kiemelte: az összes minisztériumban 5-6 ezer ember dolgozik.
Rétvári fontosnak nevezte, hogy az állam közszolgálati-közigazgatási funkciója jól működjön, mert a polgárok 2-3 közigazgatási üggyel találkoznak egy évben. Ha jól működő szolgáltatást biztosítanak számukra, azzal megerősítik a polgárokat abban, hogy jól működik a jogállam. Az is fontos, hogy az államban partnert lássanak, és ne „akadályozó ellenséget”, ha az állam gyenge, 10 millió polgár érdekképviselete gyengül meg. Az állam ereje ugyanakkor nem önmagáért való, hanem azért, mert más a polgárok érdekeit nem tudja képviselni – fűzte hozzá.
Varga András dékán azt mondta, a közigazgatás folyamatos reformra szorul. Aktuális kérdés a járások témája, amellyel a tanácskozáson kerekasztal-beszélgetésen foglalkoznak. Jelezte továbbá, a minisztérium fontosnak tartja, hogy ne csak a jogszabályok véleményezése során beszéljenek bizonyos kérdésekről, hanem a működés tapasztalatait is összegezzék.