A szűkített tankönyvlista a magas példányszámok miatt lényegesen költséghatékonyabb gyártást tesz lehetővé, az államháztartásnak tehát egyértelmű megtakarításokat jelent az új tankönyvellátási rendszer – vélte Orgován Katalin, a 120 éves múltú Pátria Nyomda vezérigazgatója. Ismeretes, az állami iskolák pedagógusai ettől az évtől egy, a hivatalos tankönyvjegyzéknél szűkebb kínálatú, központilag ajánlott listáról rendelhetnek könyveket; évfolyamonként, tantárgyanként kétféle kiadvány közül lehet választani. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint már ebben az évben csaknem egymilliárd forinttal több marad a családok zsebében azzal, hogy az állami fenntartású iskolák a központilag javasolt kínálatból rendelnek. A lista jórészt az állam által megvásárolt Apáczai Kiadó és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó kiadványait tartalmazza, amelyek mostantól 15–70 százalékkal olcsóbbak a többinél.
– A tankönyvek gyártása kiadványonként durván két hetet vesz igénybe, de a teljes mennyiséget és a papírbeszerzési időt is figyelembe kell venni, ami 4–6 hétig is tarthat. A nyomdáknak július 30-ig kell beszállítani a Könyvtárellátó Nonprofit (Kello) Kft. raktáraiba a következő tanév könyveit – ismertette a vezérigazgató, aki úgy véli, hogy a tartós tankönyvek bevezetése nemzetközi trendeket követő, logikus lépés a kormány részéről.
– Nyugat-Európában teljesen természetes dolog, hogy több tanéven keresztül használnak egy tankönyvet, Németországban például bizonyos tankönyvek nem ritkán öt–hét évig is vándorolnak a gyerekek között – fogalmazott Orgován Katalin. A tartós használat persze volumencsökkenést, ezáltal bevételkiesést jelent a nyomdáknak és könyvkiadóknak, de kihívást is, mivel ezeket a kiadványokat speciálisabb technológiával kell megalkotni, hogy valóban éveken át bírják a mindennapos igénybevételt. A szűkített tankönyvlista csak az alaptantárgyakra vonatkozik, a nemzetiségi, idegen nyelvi oktatáshoz, a hit- és vallásoktatáshoz, a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatásához, a szakképzéshez, az emelt szintű oktatáshoz vagy a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumi képzéshez továbbra is rendelhető bármelyik kiadó bármelyik könyve, és semmiféle korlátozás nem vonatkozik az egyházi, alapítványi vagy magánfenntartású iskolákra.
Orgován Katalin szerint van valóságalapjuk az eddigi szabad tankönyvpiac zavarairól szóló híreknek, tapasztalatai szerint általános jelenség volt, hogy a cégek marketingfogásokkal igyekeztek megnyerni az iskolákat maguknak. – A vállalatoknak elemi érdekük, hogy értékesíteni tudják a termékeiket, természetes, hogy ehhez minden lehetséges eszközt bevetnek. Nem mondom, hogy nem megfelelő színvonalú könyveket forgalmaztak eddig, de tény, hogy sok értékes kiadvány kiszorult a piacról. Tipikus céges fogás például a csomagajánlat, amikor kedvezményt kínálnak, ha a pedagógusok az összes tantárgyhoz vagy évfolyamhoz az ő könyveiket rendelik. Ez ugyan teljesen legális módszer, mégsem szolgálta a minőséget, hiszen csak azok a vállalatok rúghattak labdába, amelyek teljes portfóliót tudtak kínálni, pedig korántsem biztos, hogy valamelyik tantárgyból ne lett volna jobb minőségű könyv a piacon. A mostani reform kétségtelen, hogy sokak érdekét sérti, de nem vitatható, hogy olcsóbb és átláthatóbb lett a rendszer, amelyben talán több esélye lesz érvényesülni olyan tankönyveknek, amelyek valódi értékeket képviselnek, csak eddig méltatlanul háttérbe szorultak – fogalmazott.
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában találja.