Az emberi jogokkal foglalkozó globális szervezet, az Amnesty International (AI) a napokban kampányt indított a kínzások ellen, mivel az elmúlt öt évben 141 országban dokumentálták ezt. Jeney Orsolya, a szervezet magyarországi igazgatója tegnap az ATV-ben a kampány okaként az Egyesült Államokat nevezte meg. Az amerikaiak által ítélet nélkül fogva tartott és megkínzott rabok egyik fogva tartási helyszínéről, a guantánamói táborról megismertek elfogadhatatlanok: „Lassan már 11 éve történik, úgyhogy tegnap ezért indítottuk a globális Kínzás-stop kampányunkat.”
A műsorból kiderült az is, hogy a világos képlet ellenére az AI mégsem Amerikában akar rendet tenni. Jeney kijelentette, hogy a következő két évben „öt fókuszországon keresztül próbálnak javulást elérni a világban”, amelyek közé nem sorolták be az Egyesült Államokat. A „javulás elérésében” az AI magyarországi lerakata is komoly és bátor szerepet vállal. „Mi Európában Üzbegisztánra fogunk koncentrálni” – mondta, azért, mert „az az öt ország, amelyet globálisan kiválasztottunk, azok, amelyeknél van esély, hogy a mozgalmunk valamilyen változást érjen el”.
Ezek után Üzbegisztánról kezdett beszélni, mint a magyar szervezet célországáról, ám csak egyetlen asszony esete jutott eszébe, az sem teljesen. „Dilorom Abdukablabla (helyesen Abdukadirova – a szerk.) egy nő, a nevét sajnos nem tudtam megtanulni, az ő esete azért nagyon-nagyon megdöbbentő, mert négygyermekes családanya, hordja a kendőt, mint egy rendes mozlim nő, kint volt a tüntetéseken pár évvel ezelőtt, ahol a tömegbe lövettek, majd előállították őt, mint az állami, az alkotmányos rend felmondóját, és nagyon sok év börtönre ítélték. Ő ezt megelőzően megpróbálta elhagyni az országot, majd amikor lelevelezett a hatóságokkal mindent, és azt ígérték, hogy bátran visszatérhet, akkor pár napon belül 10 év börtönbüntetést kapott, majd arra még 8-at ráhúztak. Pedig ő csak egy anyuka, négy gyermekkel, tehát nem gondolhatjuk, hogy ő egy terrorista, aki kínzást érdemel, mint ahogyan senki sem érdemel kínzást (sic!)”. Jeney Orsolya végezetül arra buzdított minden magyar állampolgárt, hogy ha szeretne egy kínzásellenes világot, akkor vegyen részt az AI kampányában.