Botka nem zárta ki, hogy összeolvadnak Gyurcsányékkal

A szocialisták összeomlását hozó EP-választást követően közelednének az MSZP-sek a Demokratikus Koalícióhoz.

MNO
2014. 06. 03. 10:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pártelnök egyelőre nem akar lenni, de szívesen állna a baloldali egyeztetések élére Botka László. Az MSZP új elnöke az ATV-ben azt mondta: az MSZP-nek 2018-ban is össze kell majd fognia a többi párttal, de az egyeztetéseket akkor nem hagyhatják a voksolást megelőző hónapokra – szerinte ugyanis ez vezetett az áprilisi választási kudarchoz. Botka még a baloldali pártok összeolvasztását sem zárta ki a műsorban. Szerinte ugyanakkor az EP-választás csak egy tét nélküli szimpátiaszavazás volt, új szavazókat nem szereztek a pártok.

„Nagyon-nagyon bízom benne, hogy miután mindenki kitáncolta és kiörülte magát a május 25-i eredményen és 160 ezer vagy 220 ezer szavazóval azt gondolja, hogy nagypárttá lett, akkor összeadta három párt eredményét, és egészen biztos, hogy rájött, hogy egy darab új szavazat nem érkezett” – szúrt oda a szocialisták új elnöke riválisainak, Gyurcsányéknak és Bajnaiéknak. Botka szerint „a baloldal minden szereplőjének alapvető érdeke, hogy az MSZP újjá tudjon épülni, erősödni”. Botka egyébként hétfőn a 168 Órának úgy nyilatkozott: nyitottá kell tenni az MSZP-t, a legkisebb településeken is meg kell kezdeni a pártépítést, ezért ő maga helyett Tóbiás Józsefet ajánlja az elnöki posztra.

A Hír TV műsorában hétfő este Gúr Nándor szocialista elnökségi tag volt a vendég. A politikus úgy fogalmazott: helyi szinten szövetségre léphet az MSZP a Gyurcsány-párttal az önkormányzati választások előtt. Az országgyűlési képviselő pártja gyenge európai parlamenti választási szereplését azzal magyarázta, hogy az MSZP törzsszavazói közül sokan a DK-ra és az Együtt–PM-re adták voksukat.

Gúr a kudarcot másképp is megindokolta. Szerinte sok MSZP-szavazó azért adta voksát Gyurcsányékra vagy az Együtt–PM szövetségre, mert a közvélemény-kutatók „folyamatosan azt hozták”, hogy a szocialisták három-négy biztos mandátumra számíthatnak, míg a másik két pártot az ötszázalékos kijutási küszöb alá mérték. Gúr szerint sok szimpatizánsuk úgy gondolta, „hogy meg kell adni az esélyt” a felemelkedésre és ez „túl jól sikerült”.

Időközben az Origo arról írt, hogy vidéki aktivistákat csábít át az MSZP-től a Demokratikus Koalíció. A portál szerint a DK-ba a május 25-i EP-választás óta csaknem ezer új tag lépett be. Különösen nagy az érdeklődés a Gyurcsány-párt iránt Somogy és Heves megyében, illetve Szentes környékén. Az európai parlamenti választás után több szocialista is attól tartott, hogy a vidéki tagságot elszipkázzák Gyurcsányék. A DK szerint nincs toborzásról szóló pártutasítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.