Ujjlenyomat alapján azonosítanak Ferihegyen

A rendszer 20-30 másodperc alatt beolvassa az okmányhoz kapcsolódó háttéradatokat.

2014. 06. 05. 17:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az indulási oldalon üzembe álló rendszer elsősorban az országból kilépő utasok kényelmét, gyors határátlépését, a várakozási idő rövidítését szolgálja – mondta a tábornok. A rendszer ujjlenyomat alapján azonosítja a kilépni szándékozót, 20-30 másodperc alatt beolvassa az okmányhoz kapcsolódó háttéradatokat, egyezteti őket, majd újabb 20-30 másodpercet vesz igénybe az áthaladás, ez összesen kevesebb mint egy perc. Török Zoltán elmondta, ha az utasok már hozzászoknak, ennél gyorsabb is lehet a kilépés, mert a rendszer ezt technikailag lehetővé teszi. Az országból kilépni szándékozóknak először regisztrálniuk kell úti okmányaik adatainak beolvasásával a repülőtér különböző pontjain elhelyezett termináloknál, és az ezt követő három órában bármikor kiléphetnek a határellenőrző kapun az országból.

Török Zoltán elmondta, az automatikus határellenőrző-rendszeren csak az utasellenőrzés után lehet áthaladni. Az első egy hónapban csak azok a magyar állampolgárok használhatják az automatikus kiléptetőrendszert, aki betöltötték 18. életévüket és biometrikus útlevelük van, utána viszont már a magyar nem biometrikus útlevéllel, illetve kártyatípusú okmánnyal rendelkezők, továbbá azok az uniós polgárok is, akiknek biometrikus vagy nem biometrikus útlevelük, illetve kártyatípusú okmányuk van. Az unión kívüli állampolgárok nem használhatják a rendszert.

Jelenleg egy automatikus határellenőrző kapu van a Liszt Ferenc-repülőtéren. A rendszer felügyelet nélkül működik, de az utasokat hoszteszek segítik majd használatában. A régebbi okmányokkal rendelkezők személyes adataik és ujjlenyomatuk önkéntes megadásával regisztrálhatnak, és azt követően használhatják az automatikus határellenőrző-rendszert. Az eGate-nek is nevezett kiléptető 232 millió forintba került, háromnegyedét uniós forrásból finanszírozták. Az EU-ban egyedülálló, ujjlenyomat alapján azonosító rendszer megfelel az uniós biztonsági előírásoknak.

Török Zoltán elmondta: a cél a rendszer tesztelése után az lehet, hogy más határátkelőhelyeken is használják a kilépéshez, például Záhonynál vagy Szerbia felé. Ahhoz, hogy a beléptetésnél is használható legyen, az uniós szervek hatástanulmányaira és engedélyére lesz szükség – tette hozzá a dandártábornok. A rendszer igénybevétele önkéntes, aki nem szeretné vagy nem tudja használni – például azért, mert mozgássérült –, annak továbbra is rendelkezésére áll a hagyományos kiléptetési útvonal. A Budapest Airport Zrt. vezérigazgatója, Jost Lammers üdvözölte az utazást kellemesebbé, gyorsabbá, komfortosabbá tevő rendszer üzembe helyezését. Gratulált Török Zoltánnak és csapatának a magas színvonalú szakmai munkához. A vezérigazgató elmondta azt is, hogy a kormány keleti nyitásának köszönhetően a schengeni övezeten kívüli országokból érkezők száma dinamikusan bővül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.