Az 1945. január 20-i szovjet–magyar fegyverszüneti megállapodást követte a június 15-i jóvátételi egyezmény, majd nyáron Potsdamban döntöttek a szövetséges nagyhatalmak a háborús károk fejében fizetendő jóvátételi, kártérítési igények teljesítésének mikéntjéről. Mindegyikben volt egy közös momentum. Valamennyi csak Magyarországra nézve volt kötelező érvényű, a győztes felek kényük-kedvük szerint módosítgathatták a leírt, illetve szentesített szöveget, kontraktusokat. Magyarország gazdasági leigázása, kifosztása amúgy nem ekkor kezdődött.
A visszavonuló német haderő, valamint a kollaboráns nyilasok már elvittek egyszer mindent 1944. október végétől, ami mozdítható, pénzzé tehető, használható, illetve ehető volt. 1945-től azonban olyan mértékű módszeres kifosztást élt meg az állam és a lakosság, amilyenre a török hódoltság után egyszer sem volt példa.
A háborús jóvátételt irreálisan óriási, szinte teljesíthetetlen összegben határozták meg. Háromszázmillió dollárt kellett fizetnünk a Szovjetuniónak, Csehszlovákiának és Jugoszláviának. Furcsa kakukktojás volt ebben északi szomszédunk, amelynek nyugati felével nem háborúztunk. Az pedig érthetetlen, hogy a Tiso-féle szlovák állam utódja milyen alapon követelt tőlünk bármit. Az 1944 augusztusában kezdődő szlovák nemzeti felkelés elleni harcokban magyar egységek nem vettek részt.
A Szovjetuniót egymagában kétszázmillió dollár illette meg. Az 1945. január 20-i fegyverszüneti egyezmény rendelkezése értelmében mindezt hat év alatt kellett abszolválnunk. Arra köteleztek bennünket, hogy az 1938-as dollárárfolyamon, piaci árakon szállítsuk le a terményeket, ipari berendezéseket, komplett gyárakat – mindent, amit tételesen felsoroltak, vagy amire igényt formáltak. Márpedig ez azt jelentette, hogy miután megugrott az infláció a világháborús évek alatt, valójában háromszor annyi jóvátételt kellett fizetnünk, mint ami a megállapodás szövegében foglaltatott.
Mint később kiderült, ezt lehetett tovább fokozni. A gyakorlatban ugyanis a szovjet fél döntötte el minden esetben, hogy mennyire taksálja az átadott objektumokat, iparcikkeket, árumennyiséget. S mivel az volt az érdekük, hogy minél alacsonyabb áron számíttasson bele minden a papíron kétszázmillió dollárba, így legtöbbször nevetségesen alacsony árakat, a valósnak a töredékét szabták meg átvételi összegként. Szakértői becslések szerint így hozzávetőleg ötszörösét fizettük ki a Szovjetuniónak különböző címeken. Legalább egymilliárd dollárt tartanak reálisnak. Főként, ha tekintetbe vesszük, hogy a Vörös Hadsereg hadizsákmány címén – megszegve a fegyverszüneti egyezményt – eleve lefoglalt komplett létesítményeket, a termelőüzemektől az iskolákig, kórházakig. A bankok pénztárkészleteit is rekvirálták.