Kibővített Janke-könyv: „Viktor olyan, mint Trockij”

A kiegészített Orbán-monográfia szerint a kormányfő a permanens forradalomban hisz, mert így tudja megtartani szavazóit.

Munkatársunktól
2015. 05. 30. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három fejezettel bővítette Orbán Viktorról szóló, Hajrá, magyarok! című könyvét Igor Janke. Ennek oka, hogy a lengyel újságíró hazájában felzúdulást keltett a kormányfő oroszpolitikája. Az új részekből a Heti Válasz hozott nyilvánosságra részleteket. Ebből kiderül, Orbán nem a nyugati típusú, az intézmények jó működésére építő vezetőkben hisz, hanem a keleti, személyiségekre építő irányítókban. Janke sok fideszestől azt hallotta: „Dráma, ami történik. Ez a vég kezdete.” Ezzel arra utaltak, egyre gyakrabban kerülnek zavarba vezetőjük politikája miatt. Ugyanakkor Orbán „nemcsak nyíltan beszélni nem fél, de nem tart a vízióiból és a helyzetértékeléséből következő döntések meghozatalától sem”. Egy átlagos politikus, ha gondolatainak rossz a fogadtatása, finomít, Orbán viszont élesíti a nyelvezetet – olvasható a könyvben. Ennek azonban az a következménye, hogy egyre jobban elszigetelődik Európában. Egyesek úgy vélték: „Viktor olyan, mint Trockij. Állandóan harcol, folyamatosan keresi az új ellenségeket. Úgy gondolja, hogy permanens forradalomra van szükség, hiszen akkor tudja megtartani szavazóit.”

Janke rámutatott: míg Orbán néhány éve még „meggyőzően beszélt arról, hogy a politikát értékekre kell alapozni”, addig a 2014-es győzelme után pozíciókat szerzett fideszes tisztségviselők már azt mondják, az érdekek számítanak a nemzetközi politikában. – Viktor a magyar nemzeti érdekekért harcol. Bár lehet, hogy túltolta – idézte a szerző a párt idősebb tagjainak véleményét. A miniszterelnök egyik munkatársa pedig arról beszélt, hogy Orbán elszámolta magát Putyinnal, mert azt hitte, a Krím elfoglalása után nem megy tovább az orosz elnök, s ezért nagyon lassan reagált az eseményekre. Az európai vezetők többsége nem jött Budapestre, vagy ha mégis – mint Merkel –, akkor bírálták vendéglátójukat. Keleten viszont minden ajtó megnyílt Orbán előtt. Eközben az Egyesült Államokat többek között irritálta, hogy a paksi bővítés az oroszoké lett, ezért Orbán a tengerentúlon is „fekete báránnyá vált”. Ám a „Csatár észrevette, hogy a meccs vesztésre áll. És ahogy egy pragmatikus vezetőnek illik, gyors fordulatot hajtott végre”. Ennek része, hogy Magyarország csatlakozott az oroszok elleni szankciókhoz, és katonákat küld Irakba – írta Janke.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.