Az uniónak újra alakító, és nem követő szerepet kellene betöltenie a keleti partnerség folyamataiban, hiszen azokat jelenleg nagymértékben Oroszország irányítja – mondta a tárcavezető.
Magyarország pragmatikus együttműködést sürget a gazdaság területén a keleti partnerországokkal, hiszen az Európai Uniónak az az érdeke, hogy Oroszországgal és a körülötte létrejövő regionális gazdasági közösségekkel is kölcsönös érdekek mentén párbeszédet folytasson. Oroszország olyan gazdasági szereplő Európa számára, hogy „bizonyos kérdéseket nem tudunk megoldani akkor, ha nincs a fedélzeten” – tette hozzá.
Az Oroszország elleni szankciók kérdése csak néhány hozzászólásban került elő a miniszteri ülésen – közölte Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva. Hozzátette: Magyarország tartja magát az uniós döntésekhez, de véleménye szerint a szankciók nem vittek közelebb a minszki megállapodások teljesítéséhez, miközben komoly károkat okozott az orosz, az ukrán, az uniós és a magyar gazdaság számára is. A miniszter megjegyezte, hogy csak Magyarország eddig hárommilliárd dollárt vesztett vállalati szinten a szankciók bevezetése óta.
A keleti partnerség témájában Szijjártó Péter hozzátette, hogy az uniós tagországok külügyminiszterek felfüggesztették a szankciós intézkedéseket Fehéroroszországgal szemben, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy februárban végleg meg is szüntetik őket.
Grúziával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a jövő év elején teljes vízummentességet kellene adni az országnak, elismerve az eddigi reformintézkedéseket és teljesített kötelezettségvállalásokat. Azerbajdzsánt illetően a megbeszélésen energiabiztonsági kérdések kerültek előtérbe, hiszen Európa gázellátásában elengedhetetlen partner a kaukázusi ország.
Szijjártó Péter beszámolt arról is, hogy az ülésen terrorellenes intézkedésekről is tárgyaltak. Ezzel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a terrorellenes küzdelem a külső uniós határok védelménél kezdődik; ha naponta ezrek érkeznek illegálisan és regisztráció nélkül az unió területére, az egyértelműen növeli a biztonsági kockázatot.