Trócsányi László igazságügyi miniszter kedden, az Országgyűlés európai ügyi bizottsága előtt tartott éves meghallgatásán azt mondta: „tartalmilag a kérdés feltevése szembemegy az európai polgári kezdeményezés céljával”. Az ilyen kezdeményezés eredeti célja ugyanis egy jogalkotási eljárás megindítása, azaz hogy az Európai Unió valamivel foglalkozzon, nem az, hogy „valakivel bűnbakként viselkedjék” – tette hozzá. Trócsányi közölte: vizsgálják, hogy az ügyben milyen lehetőségei vannak Magyarországnak.
A tárcavezető kérdésekre válaszolva hangot adott azon véleményének is, hogy az Európai Unióban nagyon sok bizonytalanság van, és nagyon sok vélemény kezd kialakulni az európai integráció jövőjéről. Nagyon erős euroszkepticizmus kezd kialakulni az egyes tagállamokban – mondta. Az elbizonytalanodás kapcsán szerinte van vertikális és horizontális vita is: az előbbi értelmében a brüsszeli politikai elit és a lakosság között kezd kialakulni ellentét, a horizontális vita a tagállamok között jelentkezik.
Trócsányi László szólt arról, hogy Magyarországnak nagyon aktív európai megjelenése van, a magyar miniszterelnök „számos markáns megnyilatkozást is tesz Európában, amelyre odafigyelnek az emberek, és bizony egyfajta véleményformáló szerepet tölt be”. Ilyen szempontból nyilván van egy ideológiai harc is, és ennek részének tekinti az említett európai polgári kezdeményezést – mondta.
A miniszter szólt arról is, hogy szerinte a magyar határzár felhívta a figyelmet arra, hogy a schengeni határokat őrizni kell. Közölte, hazánk számára a mini-Schengen ötlete elfogadhatatlan.
A visszatoloncolás kérdésében Trócsányi azt mondta, a politikusok Európa-szerte azt nyilatkozták a nyártól kezdődően, hogy a dublini egyezmény halott. Az országok jó része átengedte a határokon a migránsokat anélkül, hogy regisztrálta volna őket, Magyarország viszont betartotta a jogszabályokat. Az nem működik, hogy „a bejöveteli szintnél nem alkalmazzuk a szerződést, majd a visszafordítási résznél újból él, és majd a szabályokat betartó országgal vitetjük el a balhét” – mondta a tárcavezető, hozzátéve: ez kettős mérce lenne, és ez ellen Magyarország fel fog lépni.