Ha valakinek netán ahhoz szottyanna kedve, hogy a képviselői mentelmi jogok felfüggesztéséről szóló statisztikában mélyedjen el, első ránézésre úgy láthatná: egyre becsületesebbek, törvénytisztelőbbek a politikusok. A jelenlegi parlamenti ciklusban például csak egyetlen honatya kezét engedte el a parlament, az MSZP-s Hiszékeny Dezsőét, vesztegetési ügye miatt.
Emlékezetes, a fideszes Rogán Antalról állította nemrég a Prisztás-gyilkosság felbujtójaként ismertté vált Portik Tamás, hogy tízmillió forint (pontosabban ennek megfelelő euró) kenőpénzt adott át neki. A Központi Nyomozó Főügyészség végül úgy döntött, nem indít nyomozást, de egy pillanatra felmerült a miniszter mentelmi jogának felfüggesztése is. Ennek apropóján voltunk kíváncsiak arra, hogyan alakultak ezek az ügyek a rendszerváltás óta, ezért kikértük az adatokat az Országgyűlés Sajtóirodájától. Figyelem, a parlamenti „védőernyő” alól való kikerülés nem jelenti automatikusan az érintettek bűnösségét!
Leginkább az MDF, az MSZP-SZDSZ első, illetve a Fidesz második kormányzása alatt aggódhattak a képviselők az erkölcsi bizonyítványuk makulátlanságáért. Az 1990–1994 és az 1994–1998 közötti ciklusokban egyaránt 17-17 mentelmi ügy volt, 2010 és 2014 között pedig 21. A parlamenti létszám 2011-es radikális, 386-ról 199-re apadása még akár magyarázhatná is a közelmúltbeli esetszámcsökkenést, ezt a logikát azonban gyengíti, hogy a „mélypont” a 2006–2010-es időszak volt, amikor mindössze négyszer függesztettek fel mentelmi jogot. Rogán Antal mindenesetre feltehetőleg nem forgolódik álmatlanul éjszakánként, tekintve hogy 2010 óta egyetlen fontosabb minisztert vagy államtitkárt sem hagyott ebben az értelemben magára az országgyűlési kormánytöbbség. A 2010 utáni dömpinget egy friss párt, a Jobbik parlamentbe kerülése okozta: nekik tizenegy mentelmi ügyük volt az előző ciklusban. A szélsőjobboldali alakulat egyébként magát a jogintézményt is megszüntetné.
Az évek során a bíróságok háttérbe vonultak, helyettük pedig egyre inkább a legfőbb ügyész kérte a felfüggesztéseket. Míg az MDF- és az első MSZP-SZDSZ-kormányok alatt 11 illetve 10 alkalommal bíróságok intézkedtek, addig ez a szám 1998 után 3, 2002 után 4, a 2006–2010-es ciklusban 1, a második Orbán-kormány alatt pedig 6 volt. A mostani ciklus eddigi egyetlen ügyében (Hiszékenyében) is a legfőbb ügyész volt a megkereső.