A kormánypárt saját intézkedésének a maradványait próbálja megmenteni. Így értékelte kérdésünkre Juhász Attila, a Political Capital elemzője a Népszabadság értesülését, amely szerint többek között van olyan kormányzati elképzelés is: azokkal az áruházakkal, amelyek nem zárnak be vasárnap délben, jelentős különadót fizettetnének, olyan mértékűt, hogy ne érje meg kinyitniuk a nap hátralevő részére. Juhász Attila úgy vélte, ez a szabályozási kísérlet azonban gazdasági károkat fog okozni, hiszen sem a kis-, sem a nagykereskedelem szereplőinek nem tesz jót az a kiszámíthatatlan környezet, amelyben nem tudnak előre tervezni. Erre az ügyre az ellenzék szinte minden szereplője reagálni fog, mivel számítanak azoknak a fogyasztóknak a támogatására, akik körében rendkívül népszerűtlen a vasárnapi boltzár.
Kiszelly Zoltán politológus is ezt hangsúlyozta lapunknak; ő úgy gondolja, nagy hiba lenne a kormány részéről, ha egy ilyen lehetőséget adna például annak az MSZP-nek a kezébe, amelyik már be is jelentette, hogy „népszavazást indít, ha a Fidesz támadást intéz a vasárnapi nyitva tartás ellen”. A politológus szerint épp azért vonta vissza a kabinet áprilisban a kötelező zárva tartást, mert tartottak attól, hogy ebben a kérdésben bizonytalanokat, sőt, talán még elégedetlen kormánypárti szavazókat is az ügy mellé állítottak volna a szocialisták. Épp úgy egyébként – folytatta az elemző –, ahogy most a kvótareferendum kampányában baloldali és párt nélküli választókhoz is eljut a Fidesz. A politológus úgy látja, jelenleg egyfajta teszt zajlik: az ágazati szereplők, a lakosság és az ellenzék szondáztatása. Kiszelly Zoltán az időzítést nem az októberi népszavazáshoz köti, hanem a 2018-as választáshoz, mivel ha majd ez az intézkedés is népszerűtlenné válik, akkor lesz elég idő az országgyűlési voksolás előtt a visszavonására.
A szocialisták szerint a vasárnapi boltzár részleges visszahozásáról szóló ötletelés a bizonyítéka annak, hogy „tipikus maffiakormányzás” zajlik. Lukács Zoltán közleményében úgy fogalmazott, forgalmuk elvételével akarják bezárásra kényszeríteni az üzleteket. A Demokratikus Koalíció pedig arra hívta fel a figyelmet, ahogy korábban a bankadót vagy a telekomadót, úgy ezt a különadót is a magyarok fogják megfizetni. Az Együtt kifejtette, az ötlet azt mutatja, „hogy a Fideszt nem érdekli az emberek véleménye, csak ugyanabba a zsákutcába halad előre”. Az LMP-s Schmuck Erzsébet lapunknak úgy nyilatkozott, újabb trükkről van szó, amire semmi szükség. A kisvállalkozásokat ugyanis az adóterheik csökkentésével kellene helyzetbe hozni.