Az Élet és Irodalom Facebook-oldalán közölte: hosszan tartó, türelemmel és méltósággal viselt, súlyos betegség után elhunyt Megyesi Gusztáv. A publicista egy év megszakítással harmincegy évig volt a lap munkatársa különböző beosztásokban, 1992 és 1993 között főszerkesztőként dolgozott. Hatvanhat éves volt.
Mint írják: ha van ÉS-stílus és szemlélet, akkor Megyesi egyik legmarkánsabb képviselője volt: a világra nyitott, szociálisan érzékeny. Néhány évig a Holmi szerkesztőbizottsági tagja, publikált a régi Magyar Hírlapban és megszüntetéséig a Népszabadságban, a Hócipő szatirikus kéthetilap vezető publicistája volt. Gazdag pályafutása során számos kötete jelent meg, legutóbb, már betegsége idején a Roló alatt című válogatás. 1990-ben Táncsics Mihály-díjat, 1991-ben Pulitzer-emlékdíjat, 2001-ben Karinthy-gyűrűt kapott.
Az Élet és Irodalom Megyesi Gusztávot saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.
Megyesi a rendszerváltás előtt dolgozott mosodai alkalmazottként, és volt a Fényszóró című üzemi lap munkatársa is. 1979 és 1981 között a Magyar Távirati Iroda tudósítója volt, 1981 és 1985 között pedig a Magyar Ifjúságnál dolgozott. Az Élet és Irodalom 1985-től alkalmazta. A kőtörő ember című publicisztikakötetéhez az előszót a szintén idén elhunyt Esterházy Péter írta. Kovács Zoltánnal közös könyvben jelentek meg nyolcvanas évekbeli irodalmi riportjai 2002-ben.
Megyesi utolsó vezércikke az ÉS két héttel ezelőtti, december 2-ai számában jelent meg. Akkor Rendszerhiba címmel a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház mosdójában több nap után felfedezett holttestről írt. Így fogalmazta meg saját tapasztalatait is az eset kapcsán:
„Sokkal inkább felhívjuk a figyelmet arra, hogy az eset óta megszólaltatott többtucatnyi egészségügyi szakember egyike se felejtette el megjegyezni, hogy nem is annyira a kórház a hibás, sokkal inkább rendszerhibáról van szó. Nem az igazgató főorvos, a főnővér, a főtakarító a felelős, hanem a rendszer hozza ki magából az efféle történteket, olcsó dolog tehát pont a Dél-pestin elverni a port. Ez jó. Ez a rendszerhiba tetszik. Ha úgy vesszük, voltaképpen az egész életünk egy nagy rendszerhiba, melynek nem látni a kimenetét.