Udvarias távozás előkészítésének lehetünk tanúi, legalábbis így látja az egyik elemző, aki inkább név nélkül beszélt az MNO-nak Áder János államfői jövőjéről. Pedig a köztársasági elnök, mint megkeresésünkre találóan fogalmaz, „nem sok vizet zavar”: ugyan küldött vissza törvényeket a parlamentnek – ami a hétfői parlamenti munkát is tematizálja –, a vitákba nyíltan nem állt bele, a nyilvánosság felé pedig leginkább saját témáiban nyilvánult meg. Vagyis környezetügyi kihívásokról beszélt, mindenekelőtt a vízről. Így volt ez legutóbbi, a közrádiónak adott nyilatkozatában, ahol nem is kérdeztek rá a tervezett politikai jövőjére.
Bár Orbán Viktor és Áder János személyes kapcsolatáról kevesen tudnának igazán hitelesen nyilatkozni, forrásaink szerint a viszony korrektnek nevezhető, de igazán szoros bizalmi helyzet nem áll fenn. Vagyis hideg, racionális, politikai döntés fog születni Áder János sorsáról, esetleges utódlásáról.
Kiszelly Zoltán politológus szerint viszont pillanatnyilag nagyobb a valószínűsége Áder János maradásának, legalábbis „jobb híján”. Ami nem azt jelenti, hogy a jelenlegi államfő ne végezné jól a munkáját, ám nem látszik, hogy ha a távozás mellett döntene, ki az, akit kipróbált emberként a a kormányfő is támogatna, és a jelölt maga is vállalná a felkérést. Az ismert fideszes politikusok közül – „akik még látták Lenint” – Kövér László neve merült fel, a miniszterelnök valószínűleg őt látná legszívesebben az államfői székben, ám a jelenlegi házelnök a jelek szerint inkább az aktív politizálást választja a szimbolikus legfőbb közjogi méltósági cím viselése helyett.
Orbán Viktornak pedig kényelmes lenne Kövér felköltöztetése a Sándor-palotába, hiszen utóbbi így kevesebb befolyást gyakorolna az aktuális ügyekre, ám a házelnök valószínűleg benne akar maradni a politika sűrűjében. Mellette szólna érvként, hogy Áderhez hasonlóan házelnökből válna államfővé, a politikai stabilitás és kvázi folytatólagosság látszatát keltené szerepvállalása, hiszen belső körös emberként tartják számon. Ellene szól azonban érdes stílusa, kifinomultnak nem nevezhető diplomáciai érzéke. Kiszelly Zoltán megjegyezte még, szerinte a kormányfő és környezete jogász embert szánna az államfői pozícióba. (Ennek a kritériumnak mások mellett Szájer József és Gulyás Gergely is megfelelne, de előbbi aligha hagyná ott Brüsszelt, utóbbi pedig még fiatal.)